Muhtar Kent: Sıra zor meyvelerde

Coca-Cola'nın ikinci adamı Muhtar Kent, Türkiye'nin yabancı sermayede kolay meyveleri topladığını, sıranın zorlara geldiğini söyledi: "Artık sıfırdan yatırımları çekmek gerekiyor. Bu da istikrarla olur."

İSTANBUL - The Coca-Cola Company'nin iki numarası, Coca-Cola International'ın Başkanı Muhtar Kent, Türkiye'nin yabancı sermayede kolay meyveleri topladığını, şimdi sıranın zor olanları toplamasına geldiğini belirtti.
Muhtar Kent, "Yabancı sermaye son iki yıldır daha çok özelleştirmelere ve bankaları satın almaya geliyor. Bunlar ağacın saçaklarındaki, alt dallarındaki kolay meyvelerdi. Şimdi artık sıfırdan yatırımları da çekmek gerekiyor. Bunun için siyasi ve ekonomik istikrarın sürmesi, reformların kesintiye uğramaması şart" dedi.
Kent, şunları söyledi: "Çin'e her yıl 120 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye gidiyor. Türkiye, bundan sonra yılda ortalama 10 milyar dolar doğrudan yatırım için gelecek yabancı sermaye çekebilse çok iyi olur. Türkiye, bunun için her şeyi yapmalı. Başlatılan reformlar sürdürülmeli, bunun yanında yeni reformlar gerçekleştirilmeli. Şeffaflığa özen gösterilmeli. Yaşanan bürokratik sıkıntılar mutlaka çözülmeli."
'30 milyar dolarlık cari açık risk değil'
Kent, "Türkiye'nin ekonomide önündeki en ciddi risklerinden biri de 30 milyar doları aşan cari işlemler açığı görülüyor. Sizin yorumunuz nedir?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bence 30 milyar dolar dolayındaki cari açık Türkiye için risk değil. Türkiye için bütçe açıkları daha sıkıntılıydı. Şimdi orada denge yakalamak üzereyiz. Türkiye'nin ihracatı 80 milyar doları aşıyor. Üstelik artık ihracat sanayi ürünleri ağırlıklı yürüyor. Ayrıca Türkiye'ye sermaye akışı da var. Bu durumda 30 milyar dolar dolayındaki cari açığı ben risk olarak görmüyorum."
'Dalgalanmalarda iyi sınav verildi'
Muhtar Kent, Türkiye'nin mayıs-haziran aylarında yaşanan ve dışardan yayılan dalgalanma sırasında çok iyi bir sınav verdiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Global dalgalanma Türkiye için rüzgâr gibi geçti. Dallar kırılmadı, çatılar uçmadı, çok şükür 'ölen' de olmadı.
Ekonomimizin bu tür dalgalanmalara karşı dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Eğer ekonomideki dengeleri bozmazsak, bundan sonraki dalgalanmalarda da ciddi bir etkilenme beklemiyorum. Eskiden olsa Türkiye petrol fiyatlarının yükselmesinden çok ciddi etkilenirdi. Yükselen petrol fiyatları bile ekonomik dengelerimizde çok büyük bozulmalar yapamadı."
'AB için engel çıkarılmaması lazım'
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) müzakereleri sırasında 'arabanın yoldan çıkmasını' beklemediğini belirtti. Kent, şu yorumu yaptı:
"Eğer AB içinde dünyanın iyiliğini isteyenler, gerçek anlamda dünya barışı isteyenler varsa, Türkiye'ye engel çıkarmazlar. Önümüzde Kıbrıs sorunu var. Bu sorunları iki tarafın da çözümsüz bırakmaması gerekiyor. Oturup, konuşup çözüm üretmek gerekiyor. Benim gördüğüm kadarıyla Türkiye'nin AB yolculuğunda arabanın yoldan çıkması söz konusu değil. Yaşadığımız veya yaşayacağımız gerilimler en fazla arabayı el freni çekilmiş şekilde bekletir o kadar."'Türkiye'yi kıskanıyorlar'
The Coca-Cola Company'de Başkan Neville Ishdell'den sonraki ikinci adam konumunda bulunan Muhtar Kent, World Economic Forum'un (Dünya Ekonomik Forumu) İstanbul'da düzenlediği zirveye katıldı. Kent, 'Coca-Cola'nın zirvesinden bakınca Türkiye nasıl görünüyor?' sorusuna, "Görevim gereği dünyayı dolaşıyorum. Çeşitli ülkelerde bakanlar, başbakanlar, işadamları ve bürokratlarla görüşüyorum. Türk olduğumu öğrenen herkes, bana Türkiye'yi soruyor, izlenimlerini aktarıyor. Türkiye'yi bilenler ülkemizi kıskançlıkla izliyor" diye yanıt verdi. Kent, Türkiye'yi iyi bilen yabancıların son 4.5 yıldaki ekonomik istikrar ve büyümeyi şaşkınlıkla izlediğini kaydederek, şöyle konuştu: "Hepsi, 'Madem bunları yapabiliyordunuz, bugüne kadar neden başaramadınız' diyor. Özellikle 2001 krizini çok hızlı atlatmamıza hayret ediyorlar. Bu gruptakilerin merak ettiği, ekonomik ve siyasi istikrarın devamı konusunda hâlâ kafalarında soru işaretleri var."


'AB'siz de yola devam edilebilir'
Muhtar Kent, Türkiye'nin AB dışında kalması gibi bir olasılığa katılmamakla birlikte, bu yöndeki soruya şu yanıtı verdi: "Türkiye, AB'siz de yoluna devam edebilir. Yine belirli bir istikrar ve büyüme yakalar. Ancak, Türkiye'nin potansiyeli AB'siz tam anlamıyla ortaya çıkmaz, kullanılamaz. Türkiye zaten Gümrük Birliği nedeniyle 10 yıldır AB'nin içinde. AB'nin 10 yeni üyesinin birçoğuna oranla AB'yle ekonomik anlamda çok daha uyumluyuz. Bunların da göz ardı edilmemesi lazım."
Türkiye'yi bilmeyenlerin yaşanan olumlu gelişmelere karşın tedirginliklerinin sürdüğüne dikkat çeken Muhtar Kent, şunları dile getirdi: "Bu grupta olan yabancılar, 'Ya AB olmazsa ne olacak' sorusuna yanıt arıyor. Türkiye'deki modernizmin sürüp, sürmeyeceği konusunda tedirginler. Bu gruptakiler de doğal olarak Türkiye'deki ekonomik ve siyasi istikrarın devamlılığını sorguluyorlar.


Coca-Cola'da hızlı büyüme
Şimdiki görevine The Coca-Cola Company Başkanı Neville Ishdell'in isteğiyle gelen Muhtar Kent, "Çok uyumlu çalıştıklarını, kendisiyle birlikte çalışan ekibin de çok başarılı olduğunu" söyledi. Başında bulunduğu Coca-Cola International'ın üç çeyrektir bir öncekinden daha fazla büyümeye ulaştığını vurgulayan Kent, "Üçüncü çeyrekte 2002'den bu yana gördüğümüz en büyük büyümeyi gördük. Aslında hedeflediğimiz noktaya geldik ama yeterli görmüyoruz. Coca-Cola'da yakaladığımız büyümede alkolsüz içecekler konusunda belirlediğimiz yeni strateji ve çeşitlendirmenin önemli etkisi var" dedi. Kent, Coca-Cola'nın Türkiye operasyonları ile İstanbul'dan yönetilen bölge operasyonlarının çok başarılı bir çizgi izlediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Coca-Cola International'da yakaladığımız büyümede Türkiye'nin çok büyük katkısı var. Ayrıca Türkiye, Coca-Cola birçok ülkeye dönük 'öğretici' rol oynuyor. Başta pazarlama olmak üzere Türkiye'deki birçok başarılı uygulama, dünyanın diğer bölgelerindeki Coca-Cola operasyonlarında örnek alınıyor."