Muhteşem Yüzyıl tartışması 'muhteşem' tanıtım oldu

Muhteşem Yüzyıl tartışması 'muhteşem' tanıtım oldu
Muhteşem Yüzyıl tartışması 'muhteşem' tanıtım oldu
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN / Arşivi

Başbakan’ın eleştirdiği Muhteşem Yüzyıl dizisi Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ana konuşmacı olarak katıldığı Marka Konferansı’na da damgasını vurdu. Tartışmaların dizinin tanıtımına büyük katkı yaptığını ifade eden Bağış, “Ben o dizinin yapımcısı olsam bu devlete iki kat vergi verirdim” dedi. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Marka Konferansı’nda konuşan Bağış, 77 farklı ülkede 116 dizinin sezonluk anlaşma ile satıldığına dikkat çekerek, “Yapımcıların dizilerden elde ettikleri gelirler de arttı. Bizim köklü bir tarihimiz var. Bunu senaryolarına yansıtanların tarihe biraz daha saygılı olması lazım” dedi.
Film platosu olacağız
Turizm Bakanlığı ile birlikte Malta’da ve Yeni Zelanda’da olduğu gibi Türkiye ’de çekilecek uluslararası film projelerine teşvik sistemi geliştirdiklerini açıklayan Bağış, “Yabancı yapımcılara vergi iadesi sistemini getireceğiz. Bundan sonra içinde romantizm olan, mutfak olan gurme tarzı fimleri destekleyeceğiz.” Öte yandan Avrupa Birliği Bakanlığı’nın 1 Ocak’tan itibaren yeni bir strateji izleyeceğini de belirten Bağış, “Avrupalılara en önemli markamız olan İstanbul aracılığıyla çağrıda bulunacağız. Bunun için bir film çektik. Sloganımız ise ‘İstanbulsuz ve Türkiye’siz bir Avrupa eksik kalır’ olacak” dedi.

Ünlü yüzler markalar için riskli
Markaları, dünya çapında celebrity’ler (ünlü) ve sinema filmleriyle buluşturan entegre medya ajansı Finch & Partners’ın Başkanı Charles Finch, ünlü yüzlerle marka işbirliğinin büyük riskler de taşıdığını söyledi.
Finch, “Markanın yönü ne, yıldızın yönü ne bilmek lazım. Onları ortak bir noktada buluşturmak gerek. Kate Moss bugün bir markanın yüzü, yarın öbür reklama çıkıyor ise olmaz” dedi.
Konferansda ‘Ortak Değerler Yaratmak’ başlıklı bir konuşma yapan The Coca-Cola Company Gazlı İçeceklerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Shay Drohan, “Her gün 1 milyar şişe satmaya çalışınca, üstelik bunun yanı sıra başkanın da (Muhtar Kent) Türk ve üstelik çok talepkâr bir Türk olunca, çok çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

bigPara.com