Multijet yılın dizeli

Uluslararası Yılın Motoru Jürisi, 1.0-1.4 litre kategorisinde Fiat ve GM tarafından üretilen 1.3 litre Multijet turbo dizel motoru 2005 yılının motoru seçti.

İSTANBUL - Uluslararası Yılın Motoru Jürisi, 1.0-1.4 litre kategorisinde Fiat ve GM tarafından üretilen 1.3 litre Multijet turbo dizel motoru 2005 yılının motoru seçti. Uluslararası Yılın Motoru Jürisi 26 ülkeden motor konusunda uzmanlaşmış 56 gazeteciden oluştu. Jüri kararını verirken birden fazla ülkede satışa sunulan araçların tümünün motorlarını inceledi. Yarışmaya katılan liste son bir yılda pazara sürülen yaklaşık 60 yeni motoru içeriyordu.
1.3 Polonya yapımı common rail dizel motorun özelliklerini içeren multijet teknolojisi Fiat Araştırma Merkezi tarafından geliştirildi. MultiJet ana enjeksiyonu elektronik kontrol vasıtasıyla daha küçük parçalara bölerek daha sessiz yanma, düşük emisyon ve daha yüksek performans sağlıyor. Bu yeni 70 bhp ve 170 Nm'lik motorun en önemli kazanımlarından bir tanesi de daha hafif olması. Aynı zamanda kompakt bir mimariye de sahip olan motor, böylelikle pek çok değişik araçta kullanılabiliyor. Fiat Powertrain İtalya Ürün Geliştirme Müdürü Paolo Ferrero, "2004 yılında 1.3 dizel motordan 405 bin adet üretildi" dedi.