Mundell: Türkiye için sabit kur ideal

1999 yılında Nobel ekonomi ödülünü alan profesör Robert Mundell, sabit kur sisteminin uzun vadede, Türkiye için daha doğru bir politika olduğunu söyledi.

İSTANBUL - 1999 yılında Nobel ekonomi ödülünü alan profesör Robert Mundell, sabit kur sisteminin uzun vadede, Türkiye için daha doğru bir politika olduğunu söyledi. İş Yatırım'ın 'geniş açı' toplantıları için İstanbul'a gelen Mundell CNBC-e'nin sorularını yanıtladı. Mundell, enflasyonun düşmesi, bütçenin disiplinin yerleşmesinin ardından Türkiye gibi ülkeler için sabit kur sisteminin daha yararlı olacağını ifade etti.
'Cari açıkla olmaz'
Önerisine Çin'in elde ettiği başarıyı örnek gösteren Mundell, "Türkiye avro sistemine girmek istiyorsa sabit kur rejimini hedeflemeli" diye konuştu. Merkez Bankası'nın müdahaleler yoluyla bir kur hedefi olduğunu hissettirmesi gerektiğini kaydeden Mundell, bankanın bu şekilde rezervlerini de güçlendirebileceğini ifade etti. Kurda bir düzeltme hareketi olabileceğini öngören Mundell, yüksek cari açığın hiçbir şekilde sürdürülebilir olmadığını söyledi.