Murat Başesgioğlu: Reformda kararlıyız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, hükümet olarak sosyal güvenlik reformu konusundaki kararlılıklarının devam ettiğini belirterek...

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, hükümet olarak sosyal güvenlik reformu konusundaki kararlılıklarının devam ettiğini belirterek, "Türkiye'nin geleceğine olan sorumluluğumuz gereği sosyal güvenlik reformunu yapmak zorundayız" dedi. Başesgioğlu, TBMM kulisinde gazetecilerin Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik Kanunu'nun veto edilmesine ilişkin soruları yanıtladı.
Başesgioğlu, Sezer'in veto gerekçelerini hükümet olarak değerlendireceklerini ve yasayı aynen mi yoksa değiştirerek mi yeniden gündeme getireceklerine karar vereceklerini söyledi.
Yasanın 2007'de yürürlüğe girecek olması nedeniyle zaman baskısı içinde olmadıklarını kaydeden Murat Başesgioğlu, "Sosyal güvenlik reformu konusundaki kararlılığımız ve irademiz aynen sürüyor. 2007'ye kadar görüşme kanallarımızı açık tutacağız. Gerekirse, değişiklik önerilerimiz olabilir. Yürürlüğe girmesinden önce bir kez daha Ekonomik ve Sosyal Konsey'de konuyu değerlendireceğiz" diye konuştu.
Bir dayatma içinde olmayacaklarını belirten Başesgioğlu "Ama bazı önemli parametreleri de korumak lazım" dedi. Başesgioğlu, vetolu yasanın ne zaman Meclis'te görüşüleceğine ilişkin soruyu, "Zaman konusunda öngörüde bulunamıyorum" diye yanıtladı. Cumhurbaşkanı Sezer ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna ise "Bu aşamada zannetmiyorum" yanıtını verdi.