Murat Ülker: Tayyip beye Ülker'i bırak demiştim

Ülker: Bölgesel güç olacağız.


Basının karşısına ilk kez çıkan Ülker Holding İcra Kurulu Başkanı Murat Ülker, Başbakan Erdoğan'a yıllar önce verdiği bir tavsiyeyi açıkladı. Ülker, "İstanbul'da belediye başkanlığı döneminde kendisine Ülker ürünlerini dağıtan şirketteki ortaklığını bırakmasını söylemiştim. Ancak şirketteki hissesini satma kararını Başbakanlığı'nda vermeyi tercih etti" dedi.

İSTANBUL - Ülker Holding İcra Kurulu Başkanı Murat Ülker, Başbakan Tayyip Erdoğan'a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, "Ülker ürünlerinin dağıtımını yapan şirketteki ortaklığını bırakmasını tavsiye etttiğini" söyledi.
Murat Ülker, eski Adalet Bakanlarından Oltan Sungurlu'nun başkanlığındaki Ülker İstişare Konseyi üyeleriyle ilk kez basının karşısına çıktı. Murat Ülker, fotoğraf çekilmesine izin vermediği toplantıda bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan'a belediye başkanlığı dönemindeki tavsiyesini açıklayıp, "Tayyip bey, Ülker'in distribütörü olan şirketteki hissesini satıp çıkma kararını Başbakanlığı sırasında vermeyi tercih etti" dedi.
'Ortak diyenler bile çıktı'
Murat Ülker, bir başka soru üzerine Erdoğan'ın Ülker'le yakınlığının zaman zaman gündeme getirildiğini hatırlatarak, "Kimi zaman sayın Erdoğan'ın Ülker'e ortak olduğunu iddia edenler bile çıktı. Sayın Erdoğan, ancak, Ülker'in halka açık şirketlerinin ortağı olabilir. Kendisi bir zamanlar Ülker'in distribütörlerinden (dağıtımcı) birinin beş ortağı arasındaydı. O ortaklık gerçekleştiğinde de kendisi siyasette etkin noktada değildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'yken bir sohbet sırasında distribütör şirketteki hissesini satıp çıkması konusunda tavsiyem oldu. Tayyip beyin o distribütör dışında grubumuzla hiçbir bağlantısı olmadı. Zaten ortaklığı sırasında da şirketle çok ilgili değildi. Kendisi bildiğiniz gibi distibütör şirketteki hissesini Başbakanlığı sırasında devredip ayrıldı." dedi.
Ülker'in bölgesel güç olmak için gayret gösterdiğini belirten Murat Ülker şunları kaydetti: "İran'da üretim yapmaya başladık. Suudi Arabistan'da Cezayir'de fabrikamız var. Mısır'da üretime geçmek için hazırlanıyoruz. Kazakistan'da, Özbekistan'da Ukrayna ve Romanya'da tesislerimiz var. Romanya 2007'de Avrupa Birliği'ne girince biz de girmiş olacağız. Bizim hedefimiz bölesel bir güç olmak. Adımlarımızı da buna göre atıyoruz."
Murat Ülker, toplantı sırasında, "Ülker'i dünya markası yapmak gibi bir hedefiniz var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Dünya markası olmak o kadar kolay bir iş değil. Bizim öncelikli hedefimiz bölgemizde önemli bir güç olmak. Bunu yapabileceğimize de inanıyoruz. Ülker'in dünya markası olup olamayacağına elbette dünyadaki tüketiciler karar verir."
Dünyada 'yeşil sermaye' var
Ülker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, "Zaman zaman size de 'yeşil sermaye' yakıştırmaları yapılıyor. Sizin 'yeşil sermaye'ye bakışınız nasıl? Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?" sorusuna "Evet, ben de dünyada 'yeşil sermaye' olduğuna inanıyorum. Çünkü, bütün ABD Dolarlarının rengi yeşildir" yanıtını verdi. Bazı aileler gibi adlarını şirketlerine vermediklerini anlatan Ülker, soyadlarının bir dönem 'Devletler' olduğunu belirterek, "Ancak nüfus kayıtlarına geçmemiş. Soyadımız belirlenirken, o dönemde Ülker adıyla babam üretime de başlamış. Kendisine 'Mr. Ülker' denirmiş. O da 'Madem Mr. Ülker' diyorlar, o zaman soyadımız da Ülker olsun diye karar vermiş" dedi.Ülker İstişare Konseyi bize yol gösteriyor
Murat Ülker, eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu başkanlığında oluşturdukları İstişare Konseyi'ni, "Dışardan bakıp, bizi değerlendirin" mantığıyla kurduklarını belirterek, "Konseyimiz vizyonumuzu geliştiriyor, yol gösteriyor. Büyük katkılarını görüyoruz" dedi. Konseyde şu isimler yer alıyor:
  • Murat Ülker l Oltan Sungurlu (eski Adalet Bakanı-ANAP) l Alev Coşkun (eski Turizm Bakanı-CHP) l Ali Nail Kubalı (Profesyonel yönetici) l Rona Yırcalı (DEİK Başkanı, işadamı) l İlter Türkmen (12 Eylül dönemi Dışişleri Bakanı) l Rıfat Hassan (Akmerkez'in ortağı, işadamı)
  • Turhan Pars Özer (Emekli Korgeneral)
  • Galip Demirel (eski ANAP milletvekili)
  • Metin Yurdagül (Ülker Grubu Sözcüsü)
  • Necdet Buzbaş (Ülker Grubu yöneticisi)


    Gıda Araştırma Enstitüsü kurulacak
    Ülker Grubu İstişare Konyesi Başkanı Oltan Sungurlu, "Ülker aile şirketinden kurumsallaşmaya doğru adım atıyor. Biz genel vizyonu çizmeyeve kurumsallaşma çabalarına katkıda bulunuyoruz. Göreve geldiğimizde ilk işimiz Ülker'i tanımak için tesisleri gezmek oldu. Grubun 6 milyar doları aşan cirosu var. 200 binden fazla satış noktasına ulaşıyor. Gıda sektöründe ağırlığı biliniyor. İstişare Konseyi olarak Ülker'in kurucusu Sabri Ülker adına Gıda Araştırmaları Enstitüsü kurulmasını önerdik. Sıcak baktılar, çalışma önemli aşamaya geldi" dedi.