Murdoch Digiturk'e talip

Digiturk ve Superonline ihalesinde 21 şirket gizlilik sözleşmesi imzaladı. Digiturk'e talip olanlar arasında ünlü medya kralı Rupert Murdoch da var.

İSTANBUL - Avustralyalı medya kralı Rupert Murdoch'un sahibi olduğu News Corporation, Yapı Kredi Yatırım tarafından satışa çıkarılan dijital TV platformu Digiturk ve internet şirketi Superonline'ın çoğunluk hisselerine talip oldu.
Yapı ve Kredi Bankası ve Fintur Technologies B.V. tarafından yetkilendirilen Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler'in finansal danışmanlığında yürütülen, dijital TV platformu Digiturk ve internet şirketi Superonline çoğunluk hisselerinin satışı için çıkılan ihalede toplam 21 firma başvuru koşullarını sağladı. Yapı Kredi Yatırım'ın açıklamasına göre firmalardan 12'si yabancı ve 9'u da yerli firmalar veya firma grubu.
Edinilen bilgiye göre bu şirketler Yapı Kredi Yatırım ile gizlilik sözleşmesi imzaladı ve inceleme yapmak üzere bilgi odasına (data room) girme hakkını elde etti. Şirketlerden isteyenler bilgi odasındaki incelemelerini tamamladıktan sonra 15 Şubat'ta ilk tekliflerini verecek. İlk tekliflerin incelenmesinden sonra bir kısa liste (short list) oluşturulacak ve bu iki şirketin yeni sahipleri kıran kırana bir pazarlık sürecinin ardından mart ayı ortasında belli olacak.
Devler Digiturk'ü istiyor
Yapı Kredi Yatırım başvuranların bir kısmının sadece Digiturk, bir kısmının sadece Superonline ve bir kısmının da her iki firma ile birden ilgilendiğini belirtti. Ancak dev şirketlerin ağırlıklı olarak Digiturk ile ilgilendikleri öğrenildi. Digiturk ve Superonline için kıran kırana bir yarışa girecek olan şirketlerin başında Avustralyalı medya kralı Rupert Murdoch'un şirketi News Corporation geliyor. ABD'nin önde gelen 8 uluslararası sigortacılık ve mali hizmetler şirketi AIG (American Internatıonal Group) Avrupa'daki kendisine ait bir yatırım şirketiyle devrede. Star Grubu ile ilgilenen ve TMSF'yi bunun için sık sık ziyaret eden İsrail'in en önemli gazetesi Jerusalem Post'un yüzde 50 ortağı Kanadalı CanWest de, ortakları arasında borsacı Mehmet Kutman ve uluslararası borsacı Mark Mobius'un yönettiği fonlardan birinin bulunduğu Global Yatırım Holding ile bir grup oluşturdu. Doğan Yayın Holding ile ortak hareket edeceği açıklanan Fransa'nın en büyük televizyon kanalı TF1, Bulgar Telekom'u satın alan Advent International Digiturk ve Superonline için önümüzdeki haftalardaki yarışın önemli yabancı isimleri arasında bulunuyor. ABD ve İngiltere merkezli bazı yatırımcı grupları da gerekli koşulları taşıdıkları için bilgi odasına girme hakkını kazandı.
Türk yatırımcılar arasında ise Fransız TF1 televizyon kanalıyla birlikte hareket edeceğini açıklayan Doğan Yayın Holding en büyük şirket olarak dikkat çekiyor. Halen internet servis sağlayıcı şirketleri bulunan Türkiye İş Bankası (İşNet), Borusan ve MyNet'in de Süperonline ile ilgilendikleri öğrenildi. Sabah gazetesinin yayıncısı Turgay Ciner'e ait Park Holding de Digiturk ile ilgileniyor. Son dönemde özel şirket gibi davranmaya başlayan ve verimli bir faaliyet içine giren OYAK da rekabetin Türk taraflarından birini oluşturuyor.
AIG'den Erdoğan'a ziyaret
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için geldiği İsviçre'nin Davos kasabasında ABD'nin önde gelen şirketlerinden AIG (American International Group) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Maurice Greenberg ile görüştü. Görüşmede, AIG'nin Türkiye'de yatırım konusuyla ilgilendiğini bildirdiği öğrenildi. AIG geçtiğimiz yıllarda bir iştiraki aracılığıyla Galatasaray Sportif A.Ş.'ye ortak olmuş, ancak daha sonra anlaşmazlık nedeniyle ayrılmıştı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün ünlü spekülatör George Soros ile de görüştü. Sheraton Oteli'ndeki görüşmeye, Devlet Bakanı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da katıldı. Soros, toplantı bitiminde gazetecilere çok başarılı bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade etti. Görüşmede Erdoğan'ın Soros'tan doğrudan yatırım yapmasını istediği, Amerikalı spekülatörün de bu konunun opsiyonları arasında olduğunu ifade ettiği öğrenildi. Erdoğan ayrıca Unilever Yönetim Kurulu Başkanı Anthony Burgmans ile de görüştü.Devlerin rekabeti başlıyor
Yabancı yatırımcılar
1. AIG Emerging Europe Infrastructure Fund
2. Advent International
3. CanWest/Global Yatırım Holding
4. Groupe Canal+ A.A.
5. Gulf DTH LDC
6. Myriad International Holdings
7. News Corporation
8. Orbit Communications Company (BVI)
9. Providence Equity Partners Ltd.
10. RP Capital UK Limited
11. TF1
12. Viasat Broadcasting UK Ltd.

Türk yatırımcılar
1. Akkök
2. Borusan
3. Doğan Yayın Holding
4. İnterkom Telekomünikasyon
5. İşNet
6. MyNet
7. OYAK
8. Park Holding
9. Yaşam Televizyon