Murdoch'ın gazetelerine dur diyen yok

Rupert Murdoch'un gazeteleri The Sun ve The New York Post, Cenevre Sözleşmeleri'ni çiğnedikleri suçlamalarına aldırmadan Saddam'ın hücresinden mahrem fotoğraflar yayımlamayı dün de sürdürdü.

LONDRA - Rupert Murdoch'un gazeteleri The Sun ve The New York Post, Cenevre Sözleşmeleri'ni çiğnedikleri suçlamalarına aldırmadan Saddam'ın hücresinden mahrem fotoğraflar yayımlamayı dün de sürdürdü. Son fotoğrafta uzun beyaz kaftan giymiş olan Saddam, dikenli tellerin ardında, avuçları açık, başını eğmiş dua ederken görülüyor. İki gazete, eski rejimin kilit isimlerinden 'Kimyasal Ali' lakaplı Ali Hasan el-Mecit ile 1990'larda biyolojik silah üretme çalışmalarına yardımcı olduğu iddia edilen Huda Salih Mehdi Ammaş'ın cezaevindeki fotoğraflarını da bastı. Kürtlere kimyasal saldırıdan sorumlu tutulan El Mecit, üzerinde bornoz ve elinde havluyla görülüyor. 'Bayan Mikrop' lakaplı Ammaş ise başörtüsü takarken, yürürken ve üzgün bakarken görüntülenmiş. Amerikan ordusu ise, Saddam'ın cezaevindeki görüntülerini basına sızdıranların peşine düştüğünü söyledi.
Fotoğraflara para ödenmiş
Murdoch, fotoğrafları bir Amerikalı askeri yetkilinin verdiğini ama bunu 'direnişe darbe olsun' diye yapmadığını söyledi. The Sun'ın yönetmeni Graham Dudman da fotoğraflar için 900 doların üzerinde ödeme yaptıklarını kaydetti. Saddam'ın avukatı Ziyad Hasavneh, gazetelerle fotoğrafları sızdıranları dava edeceklerini açıkladı. The Sun'ın editörü Tom Dunn, eleştirilere, "Kötü insan ve acımasız dalkavukları, hiçbir şey için acımayı hak etmiyor" karşılığını verdi. ABD ordusu, fotoğrafların yayımlanmasıyla soruşturma başlatmıştı.
Bush: Direnişi tetiklemez
Fotoğrafların direnişe etkisinin ne olacağı merak edilirken ABD Başkanı George W. Bush, "Bir fotoğrafın katilleri uyandıracağını sanmıyorum. Bu insanlar barbar ve geri kalmış bir dünya görüşüyle motive oluyor" dedi. Önceki gün Saddam'ın külot giyinmiş halde fotoğraflarını yayımlayan The Sun, fotoğrafları Amerikalı askerin 'direnişe darbe olması' ümidiyle verdiğini yazmıştı.
Arap medyası ise ikiye bölündü. Bunu 'Araplara hakaret' olarak değerlendirenler kadar 'Saddam buna müstahak' diyenler de var. El Cezire ve El Manar televizyonları fotoğrafları yayımlamazken El Arabiye saat başı Saddam'ın çıplak görüntülerine yer verdi. Kuveyt, Suudi ve Katar gazetelerinin genişçe bastığı resimlere Ahbar el-Arab ile Kudsülarabi gibi gazeteler yer vermedi.
'Iraklıları aşağılıyorlar'
Irak'ta ise Saddam'ı sevenler de nefret edenler de fotoğraflardan rahatsız. Bağdat'ta kafe işleten Muhammed Raci, "Bu utanç verici" derken, bombalı saldırıda yaralanan Ali Saab "Irak halkıyla alay ediyorlar" ifadelerini kullandı. Eski asker Ömer Sultan, "Nerede insan hakları?" derken Sünni din adamı Hasan Fadıl, "Bunlar aşağılayıcı, insan haklarına aykırı" eleştirisini getirdi. Irak Kalkınma Bakanı Berham Salih de, Saddam'ın birkaç ay içinde mahkemeye çıkarılacağını söyledi. (Dış Haberler)