MÜSİAD'ın üyelik kriteri: Gösteriş için içenin üyeliği zor

MÜSİAD'ın üyelik kriteri: Gösteriş için içenin üyeliği zor
MÜSİAD'ın üyelik kriteri: Gösteriş için içenin üyeliği zor
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak gösteriş için, bir tavır olarak içki içenlerin derneğe üye olmalarının zor olduğunu dile getirdi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacerboyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak derneğin üyelik kriterlerini açıkladı. Olpak, ciro şartı aramadıklarını ancak iki üyenin referansının gerektiğini dile getirdi. Olpak, çok seçici olduklarına dikkat çekerek “İçki içen ama dürüst bir tüccar üyeniz olabilir mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bir tavır olarak yapıyorsa yanlıştır. Bunu bir gösteriş olarak yapıyorsa, bir tavır olarak ortaya koyuyorsa, kasten böyle yapıyorsa; bunu komisyonun değerlendirmesine vermek lazım.”
Radikal’in sorularını yanıtlayan Olpak, ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken, Çek Kanunu’nda kişilerin siciliyle ilgili verilere ulaşılması yönünde düzenlemenin henüz yaşama geçmemesinin olumsuz bir gelişme olduğunu söyledi. Borçlar Kanunu’nda da eşlerin kefaleti şartı nedeniyle günlük kredi akışında sıkıntılar oluşmaya başladığını kaydeden Olpak, “ Aile yapısında sahte boşanmalar da dahil olmak üzere bir kayma olabilir endişesindeyiz. Bu etrafta konuşuluyor. Bir şey toplumda konuşulmaya başlandığı zaman onu dikkate almak lazım” diye konuştu.
Yurtiçi teşkilatlanmasında herkesi üye almak gibi bir durumları olmadığını belirten Olpak, “Çok seçiciyiz. Referansla alırız. Ama tek başına referans yeterli değildir. Ciro kriterimiz yoktur. Ama tek kelimeyle itibarına bakarız. Çok güzel oturmuş bir sistemimiz var. İki üyenin referansıyla başvurur. Referans üyelere belli formatta sorularımızı yöneltiriz, ‘Kaç yıldır tanıyorsunuz, sektörde itibarı nasıldır’ gibi... Sonra teşkilatlanma komisyonuna gelir. En son yönetim kuruluna gelir. Bu kadar süzgeçten sonra sübjektiflik kalkıyor. Bu kadar basamağı aştıysa üye olabilir” diye konuştu.
Üye olması gerekenin bazı değerleri paylaşması gerektiğini kaydeden Olpak, “Örneğin içki içen ama dürüst bir işadamı size üye olabilir mi?” sorusuna da yanıt verdi. Olpak, “Kişilerin ibadetlerini yargılayabilecek durumda değiliz. Ben üyem içki içiyor mu bunu araştırabilecek durumda değilim. Yapılan ortaya konulan uygulamaların tavır olarak ortaya konulmaması lazım. Ama bir tavır olarak ortaya koyuyorsa o da yanlıştır diye değerlendiririm. Kişisel tercihini içki içmekte kullanmak başkadır ama bunu bir gösteriş olarak yapıyorsa, bir tavır olarak ortaya koyuyorsa kasten böyle yapıyorsa, inat olsun diye yapıyorum diyorsa bunu yine komisyonlarımız değerlendirir” ifadelerini kullandı.

Algı ve itibar araştırması
MÜSİAD olarak yeni bir araştırma kararı aldıklarını söyleyen Olpak, derneğin kamuoyundaki algı ve itibarının araştırılacağını belirtti. Araştırmanın sonuçlarına göre de bir değerlendirme yapacaklarını ifade eden Olpak, derneğin bir başka çalışmasının da yurtdışında temsilcilikler açmak olduğunu belirtti. Washington temsilciliğinin çalışmalarına başladığını kaydeden Olpak, “Brüksel’de, Pekin’de, Addis Ababa’da da bunu sürdüreceğiz” dedi.
MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar, geçen günlerde Orhan Pamuk’un burjuva eleştirilerine katıldığını söylemişti. Nail Olpak bu durumu burjuva tanımını netleştirmek gerektiğini söyleyerek yorumladı. Burjuvadan kastedilenin ezen ve ezilen iki sınıftan ezenlerse bu yoruma katılmadıklarını kaydeden Olpak, “Biz bu tanımı reddederiz. Erol Bey’in ne kastettiğini bilmiyorum. Ama burjuvayı sermaye sahibi olup, diğerlerini ezenler olarak görüceksek MÜSİAD’ın burjuva tarafında yer alması söz konusu olamaz. Bu, değerlerimize inanışlarımıza kuruluşumuza aykırı” diye konuştu.

Piyasaya bir miktar para verilmeli

Nail Olpak nakit sıkışıklığına da dikkat çekerek, “Piyasa nakit sıkışıklığı söylemiyle sarmala girerse toplamak zor. Evet para basıp her şeyi azdırmayalım. Ama bir miktar daha piyasaya para verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Bankaların kredi vermeyi durdurduğu yönünde iddialar olduğunu da anımsatan Olpak, “Bankaların posta memuru gibi sizden topladığı parayı belirli bir kârla sattığı sistemden çıkması gerekiyor. Mevcut sistem krediyi teminata veriyor, projeye kredi vermiyor” dedi.

TÜSİAD Başkanı geleceğini söyledi
TÜSİAD’la ilişkiler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Olpak, “Yönetimler olarak dargın insanları oynamıyoruz. Ümit Hanım (Boyner), ‘Müsait olduğunda bir hayırlı olsuna geleceğiz’ dedi. Herhalde henüz fırsat olmadı, gelinmedi. Gelecektir, kendisi öyle ifade ettiği için, öyle söylüyorum” diye konuştu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109977510997757

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne yani... - 007aykut

  İçki alışkanlığı olmayan insan gösteriş için içmez,ama hayatında camiden içeri adım atmamış pek çok insan kendine yer edinmek için hava alanlarına,AVM lerin koridorlarına seccade açtı ,ömründe başını örtmemişler ikbal uğruna tesettüre girdi onları es mi geçelim yani...

  gösteriş olsun diye namaz kılanları da alıyor musunuz ? - tangopower

  peki gösteriş olsun diye namaz kılanları da alıyor musunuz ? eğer almıyorsanız derneği kapatmanız gerekebilir.

  Ya gösteriş olsun diye dindar görünenler? - kenlo

  Onlar tabii ki üye olabilir değil mi? Zaten şu an dindar görünenlerin çoğu gösteriş olsun diye böyle görünmüyor mu? Sadece gösteriş değil tabi ki, bunun yanında nemalanmak, çevre yapmak, pazar kazanmak, kısa yoldan köşeyi dönmek de var gösteriş olsun diye dindar görünenlerin kitabında. Hangisi ahlaksızlık acaba, içki içmek mi yoksa diğeri mi?

  !!!!!! - Pola

  Isciyi köle gibi calistir,daha ne kadar az paraya calistiririm hesabi yap,vergini verme ,avantaya calistirdigin isci versin,sendika falan dinleme,daha cok para kazanmak icin her sey mübahtir anlayisiyla her hileye bas vurun sonra'da zavalli insanlara hos görünmek icin ordan burdan dem vurun.Sana ne? icen icer,onun günahi sana mi yaziliyor?

  DERNEK - HARAYDIN

  Dernek sanayi derneği mi yeşilay şubesi mi? Bu dernekte üye olmak için üretim ve ihracatın istihdam ve SSK ödemesini ARGE bütçesini ihracatta Asya Afrika Avrupa da kaç noktaya ulaştığı ölçü olsa nasıl olur. Son üç yılda bu parametrelerde en fazla artış yapanlar üye olsa nasıl olur? Uluslararası derslerin eşit sayıda Türkçe Arapça İngilizce okutulduğu MÜSİAD üniversitesine (nerede kaldıysa)en fazla bağış yapanların üye olduğu olsa nasıl olur? İçki içenin hesabını melekler yazıyor, siz kendinizi melek mi sandınız?

  Vah vah. - brandywine06

  Koskoca MÜSİAD başkanı, içki içeni almıyoruz dememek için neden bin dereden su getiriyor ki? Tavır olarak içki içmek ne demek? Kime tavır yapacak içki içen? İçiyorsa içiyordur, içmiyorsa da içmiyordur. İçmeyen insan, dur hele falancaya tavır olsun diye rakı mı içecek? Açıkça içen, zaten gelip MÜSİAD'a üyelik başvurusu yapmaz. İçki içen üye olamaz diye kural koyamadığınız için yazılı değil ama herkesin bildiği bir kural. Söylememek için bu kadar kıvırmaya gerek yoktu.

  Ahlak... - zyprexa

  Sendikalı işçileri kapının önüne koyan patronları gayet güzel üye alıyorsunuz. Bu durumda herhangi bir ahlakı kaygıya gerek yok herhalde değil mi?