Müslümanlar arası ticaret artmalı

Müslümanlar arası ticaret artmalı
Müslümanlar arası ticaret artmalı

Başbakan Erdoğan, Türkiye nin büyüme hızının gelecek yıldan itibaren yeniden artacağını söyledi.

14 Ekim'e kadar sürecek MÜSİAD Fuarı'nın açılışına katılan Başbakan Erdoğan, Müslümanlara daha fazla ticaret ve işbirliği çağrısında bulundu.

EKONOMİ SERVİSİ- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dünya nüfusunun yüzde 22’sini oluşturduğunu söylediği Müslümanlara daha fazla ticaret ve işbirliği çağrısı yaptı. Erdoğan “Kendi iş ilişkilerimizi geliştirmenin yanında, bütün İslam toplumlarının ekonomik, sosyal, siyasal sorunlarına da çözümler aramak durumundayız” dedi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 14. kez düzenlenecek olan MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu (IBF) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın katılımıyla dün başladı. MÜSİAD’ın düzenlediği forumda 5 bini aşkın yabancı ve Türk işadamı bir araya geldi.
İslam dünyasının kendi arasındaki ticaret hacminin çok az olduğunu söyleyen Erdoğan, Müslüman iş adamları arasında global bir ağ kurmayı hedefleyen forumun amacına ulaşabilmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti. Erdoğan, “Dünya nüfusunun yüzde 22’sini oluşturan Müslümanlar olarak aramızdaki ticaret, yatırım ve işbirliği imkânlarını en üst düzeye çıkarmalıyız. Burada kendi iş ilişkilerimizi geliştirmenin yanında, bütün İslam toplumlarının ekonomik, sosyal, siyasal sorunlarına da çözümler aramak durumundayız” diye konuştu.
İslam ülkeleri arasındaki tercihli ticaret sistemi menşe kuralları düzenlemesinin geçen ağustosta yürürlüğe girdiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu sistemin işler hale gelebilmesi için yükümlülüklerini tamamlayan ülke sayısının 10’u bulması gerekiyor. Bir an önce bu sayının tamamlanarak, sistemin işler hale gelmesini bekliyoruz” dedi. Gelecek yıldan itibaren Türkiye’nin büyüme hızının yeniden artacağını belirten Erdoğan, işsizlik oranını yüzde 8’e kadar indirdiklerini, ekonomik performansa bağlı olarak bu oranı, önümüzdeki yıllarda daha da azaltmak amacında olduklarını kaydetti.

 

İslam ülkeleriyle ticaret yüzde 32 arttı
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, 2012’de Türkiye’nin AB’ye olan ihracatı düşerken, İslam İşbirliği ülkeleriyle yapılan toplam ticaretinin yüzde 32 arttığını söyledi. Türkiye’nin İslam ülkeleriyle gittikçe derinleşen bir ticari bağı oluştuğunu söyleyen Olpak, Türkiye’nin İslam İşbirliği ülkeleriyle olan ticaretini arttırması gerektiğinin altını çizdi.

 

30 yabancı bakan katıldı

CNR Expo Center’da 14 Ekim’e kadar sürecek MÜSİAD Fuarı’na, Afro-Avrasya ülkelerinden 30’u aşkın bakan katıldı. CNR Expo Center’da yer alan HALL II’de 5 bin kişilik oditoryum inşa edildi. Bu yıl 5 salonda ve 4 temel sektörde iş adamlarını buluşturan fuar, toplamda ise 45 bin metrekarelik alanda gerçekleştiriliyor. Fuarda, 565’i yerli firma, 125’i yabancı firma ve 45’i STK olmak üzere toplamda 735 katılımcı yer alıyor. Fuarda, Japonya, Hindistan, İngiltere, Malezya, Suudi Arabistan, Libya, Tunus, Mısır, Macaristan, BAE, Fas ve Almanya’nın ülke tanıtımı için standı bulunuyor.

bigPara.com