Müslümanların ticareti üst seviyeye çıkmalı

Müslümanların ticareti üst seviyeye çıkmalı
Müslümanların ticareti üst seviyeye çıkmalı
Erdoğan "Dünya nüfusunun yüzde 22'sini oluşturan Müslümanlar olarak aramızdaki ticaret ve işbirliğini en üst düzeye çıkarmalıyız" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Madem ki bizler bir bedenin uzuvları gibiyiz, diğer kardeşlerimizin başına gelen her felaketin acısını kendi bedenimizde, kendi yüreğimizde hissetmek zorundayız” dedi.

Başbakan Erdoğan, CNR Expo Center'da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu'nun (IBF) açılışında yaptığı konuşmada, ticaretin, üretimin, emeğin Türk medeniyetinde çok önemli yeri bulunduğunu belirtti. Rızkın onda dokuzunun ticarette aranmasını tavsiye eden bir rehbere sahip olduklarına dikkat çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz, emin olan ve doğruluktan ayrılmayan ticaret ehlini peygamberlerle, şehitlerle, salihlerle bir gören ilahi emre muhatabız. Bakınız, sizlerle Haçlı Seferleri sırasında, Müslümanlarla Hristiyanlar'ın Kudüs'e sahip olmak için en kanlı savaşları yaptıkları döneme ilişkin bir manzarayı paylaşmak istiyorum. Endülüslü Seyyah İbn Cübeyr anlatıyor; 'Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki savaş sürerken, Kahire ve Şam arasındaki kervanlar, Frenk bölgelerinden rahatlıkla gidip geliyor. Bunun için Hıristiyanlar Müslümanlar'a ait kervanlardan bir vergi alıyorlar ve bunu istismara yeltenmiyorlar. Aynı şekilde Hıristiyan tüccarlar da mallarının değeri üzerinden bir vergi ödeyerek, Müslüman topraklarından rahatça gidip geliyorlar. Aralarında mükemmel bir anlaşma var ve hakkaniyete uyuluyor. Evet, 825 yıl öncesini anlatan bu hadise, bizlere hakkaniyete uyulması şartıyla insani hassasiyetlerin gözetilmesi halinde ticaretin önünde hiç bir engel bulunmadığını gösteriyor.”
Günümüzün küresel ekonomik yapısında, ticareti, ekonomik ilişkileri sınırlara hapsetmenin mümkün olmadığını bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: “Ama kulak vermemiz gereken, uymamız gereken başka tavsiyeler, başka emirler de var. Müslümanlar'ın birbirlerini sevmede, birbirlerini korumada tek vücut gibi oldukları öğüdüne de az önce değerli hocamızın okumuş olduğu ayet-i kerimenin içerisinde bunu gördük. Bu emre uymakla mükellefiz. Uyuyor muyuz? Hayır. Yeterince, halen uyamadık, uymuyoruz. Dün İSEDAK'ta yaptığım konuşmada da bunun üzerinde durdum. Bugün İslam dünyasının ticaret hacmine baktığınız zaman ne oranda ticaret yaptığına baktığınızda, ne yazık ki aramızdaki ticaret hacminin çok az olduğunu görüyoruz. Bir Müslüman'ın diğerlerine karşı ilgisinin, birbirini destekleyen bir binanın taşları gibi olduğu tavsiyesini de dikkate almak zorundayız. Bu tavsiyeler bize, yoksulların, yoksunların korunup kollanması yanında, ticaretimiz başta olmak üzere hayatın her alanında aramızda güçlü bir dayanışma oluşturmamız gerektiğini de gösteriyor. Bugün 16. düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nu, işte bu çerçevede bir etkinliğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum.”
Başbakan Erdoğan, Müslüman iş adamları arasında global bir ağ kurmayı hedefleyen bu forumun amacına ulaşması için hep birlikte gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Dünya nüfusunun yüzde 22'sini oluşturan Müslümanlar olarak, aramızdaki ticaret, yatırım ve işbirliği imkanlarını en üst düzeye çıkarmalıyız. Burada kendi iş ilişkilerimizi geliştirmenin yanında, bütün İslam toplumlarının ekonomik, sosyal, siyasal sorunlarına da çözümler aramak durumundayız. Foruma iştirak eden devlet adamlarından, bürokratlardan, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden, akademisyenlerden, iş adamlarından, basın mensuplarından bu doğrultuda görüşler ortaya koymalarını bekliyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı, İSEDAK gibi kuruluşlarla bu yönde yeni çözümler üretme, modeller geliştirme konusunda yoğun gayret sarf etmeliyiz” dedi. Erdoğan, kongrenin açılışını gerçekleştirdikten sonra fuar alanını da gezdi. (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110367011036707

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fundamentalist biri... - 1umut2

  Erdogan'in köktendinci bir adam oldugundan suphe eden var mi?

  Ilkin dil surcmesi dedik, simdi acik acik yeni "hacli" seferi ilani - semapost

  Hic bir dini olmadigini ileri suren, imani ne olursa olsun tum vatandaslarini anayasasinda esit ilan eden , koruyacagina soz veren ve Osmanli duzenini yikmis TC devletinin basbakani iste herseyin tek ve tek din uzerine kurulmasi gerektigini tekrarliyor. Ilk duydugumuzda "dili surctu" dendi, ama ne dil surcmesi alelen iftaharla kimin neyi nasil hissetmesi gerektigini bile buyuran bu kafa nerede hangi demokrasi olcutleriyle bagdasir, nerde kime hesap verir? Daha merak edip acabalamaya gerek mi var, toplanmadik somut kanit kalmadi. Daha ne bekliyoruz buna son vermek icin?

  Müslüman ahlaki ve kapitalizme eklemlenme süreci - Pe@ce

  Weber'in meshur Protestan Ahlaki ve Kapitalizmin Ruhu yapitini okuyanlara çok tanidik gelecek sekilde yesil sermayenin dini ögretiler üzerinden kapitalizme eklemlenmesi olarak da okunabilir.

  Dalga gecmek - Ari Zerdüst

  Yorumcu arkadaslarin cogu,espiri bir tarzla Erdogana yait vermis.iyide yapmislar.Erdoganin söylemlerine ancak ya espri ile yada dalga gecerek cevap verilebilir.

  Başbakan çok güzel konuşmuş... - serseriser

  Söyledikleri ve yaptıkları tam anlamıyla örtüşüyor ve müslümanlar arası kelle ticareti artıyor...

  xxx - Buenasivassc

  endüstriyel din daha güzel nasıl anlatılabilirdi bilemiyorum ? bütün ideolojinin üzerine yapılandığı fikir de bu değil mi zaten ?

  Çığır açan fikir - tsu the basa

  Bu çığır açan yenilikçi fikri duyar duymaz hayat felsefem değişti. İçtiğim "yabancı kökenli" kolasını ekrana püskürtüp derhal ülker kola almaya gittim.