Mustafa Koç: Doktor, pilot olmak değil, holdingin başına geçmek istedim

Mustafa Koç: Doktor, pilot olmak değil, holdingin başına geçmek istedim
Mustafa Koç: Doktor, pilot olmak değil, holdingin başına geçmek istedim

Koç Topluluğu?nun ?Ülkem için? projesi kapsamında çevre eğitimi alan bir öğrenci, Mustafa Koç?a kendi yaptığı resmi hediye etti. FOTOĞRAF: RIFAT YERLİKAYA / AA

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, bir öğrencinin, 'Doktor olmak, avukat olmak ister miydiniz?' sorusunu, 'Hayır, küçüklüğümdeki en büyük hayalim, bu kurumun başına geçebilmekti. Onu da başardım' diyerek cevaplandırdı

KONYA - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, küçüklüğünden beri en büyük hayalinin holdingin başına geçmek olduğunu söyledi. Mustafa Koç, Koç grubunun desteklediği ‘Ülkem için’ projesi kapsamında çevre eğitimi alan öğrencilerle bir araya geldi. Mustafa Koç, Konya’da ilk olarak Koç Topluluğu’nun bayileriyle bir araya geldiği ‘Anadolu buluşmaları’ toplantısına katılarak Otokoç Konya şubesini ziyaret etti. Burada Koç Grubu’nun yürüttüğü ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ Projesi kapsamında burs alan ve staj gören öğrencilerle bir araya gelen Mustafa Koç, öğrencilerin kendisine yönelttiği soruları da cevaplandırdı.

‘Vehbi Koç’u örnek aldım’
Koç, bir öğrencinin, “Doktor olmak, avukat olmak gibi mesleğiniz dışında bir hayaliniz var mıydı?” şeklindeki sorusunu, “Hayır, küçüklüğümdeki en büyük hayalim, bu kurumun başına geçebilmekti. Onu da başardım. Onun dışında pilot olmak, doktor olmak gibi bir hayalim yoktu” diyerek cevaplandırdı. Bir başka öğrencinin, her insanın örnek aldığı bir model olduğu, kendisinin de model aldığı bir isim olup olmadığını yönündeki sorusuna Koç, her zaman Vehbi Koç’u örnek almaya ve onun yolunda gitmeye çalıştığını ifade etti.
Bunun üzerine bir öğrenci, “Vehbi Koç’u örnek aldığınızı söylediniz. Onun kadar başarılı olabildiğinize inanıyor musunuz? Vehbi Koç’un Koç’u olabildiniz mi?” diye sordu. Bu soru üzerine Koç, bu soruyu kendisinin değil, çevresindeki insanların cevaplandırması gerektiğini, ama onu örnek alarak Vehbi Koç gibi başarılı olmak istediğini söyledi. Daha sonra Koç Holding’in 2006 yılında başlattığı ‘Ülkem için’ projesi kapsamında Konya’da öğrencilere çevre eğitimlerinin verildiği Mevlana Kültür Merkezi’ne geçen Mustafa Koç, burada öğrencilerle bir araya geldi.

‘Dünyayı kurtaracaksınız’
Koç, burada yaptığı konuşmada, gelecek kuşakların çevre konusunda bilinçlendirilmesinin, kaynakları daha dikkatli kullanma ve çevre dostu yaşam alışkanlıkları geliştirme konusunda eğitim görmelerinin Türkiye’nin ve dünyanın geleceği açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.
Bu etkinlik çerçevesinde öğrencilerin çevre korumada önemli olan faktörleri, doğanın tahribatını önlemek için alınacak önlemleri öğrendiğini dile getiren Mustafa Koç, “Öğrencilerin bu eğitimde öğrendiklerini tüm hayatları boyunca uygulayacağını umuyoruz. Öğrenciler; inanıyorum ki günlük yaşantınızda yapacağınız küçük değişimlerle çevreye daha az zarar vererek dünyanın kaynaklarını daha dikkatli kullanacaksınız. Yani başka bir deyimle dünyayı kurtaran çocuklar olacaksınız” diye konuştu.
Program sonunda, proje kapsamında çevre eğitimi alan bir öğrenci, kendi yaptığı resmi Mustafa Koç’a hediye etti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Koç, öğrencilerin kendisine uzattığı, üzerinde ‘Ülkem için’ yazılı şapkaları da tek tek imzaladı. (aa)