Mustela'nın gözü Türk bebeklerde

Türkiye pazarında Renault, Peugeut, Carrefour, Lafarge, Danone ve PNP gibi firmalarla otomotivden perakendeye, gıdadan finansa kadar birçok alanda faaliyet gösteren Fransız şirketlerine bir yenisi daha katıldı.

İSTANBUL - Türkiye pazarında Renault, Peugeut, Carrefour, Lafarge, Danone ve PNP gibi firmalarla otomotivden perakendeye, gıdadan finansa kadar birçok alanda faaliyet gösteren Fransız şirketlerine bir yenisi daha katıldı.
Fransa'nın altıncı büyük ilaç firması Laboratories Expanscience, Dharma İlaç'la stratejik ortaklık yaparak Mustela markasını pazara sürdü. Fiyatı 9 YTL'den başlayıp 20 YTL'ye kadar çıkan Mustela marka bebek ve anne cilt bakım ürünleri sadece eczanelerde satılıyor.
Anne ve bebek cilt bakım ürünleri markası Mustela'nın 50 yıldan fazla bir süredir Avrupa ülkelerinde satıldığını söyleyen Laboratories Expanscience Başkan Yardımcısı Ana-Maria Munar Glaise, yüzde 32'lik pazar payıyla lider olduklarını belirtti. Laboratories Expanscience'nin Türkiye distribütörü olan Dharma İlaç Genel Müdürü Erdoğdu Ülkeroğlu, Mustela marka ürünlerin bir aydır Türkiye pazarında olduğunu ifade etti.
Ülkeroğlu, "İlk etapta bin eczaneye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye'de bebek ve anne cilt bakım ürünleri pazarı büyük bir pazar. Sadece bebek şampuan pazarının büyüklüğü 6 milyon dolara ulaşıyor. Biz anne ve bebek cilt bakım ürünlerinin yerinin eczaneler olduğuna inanıyoruz ve mutlaka oralarda satılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
300 Fransız firma var
İşbirliğine ilk etapta distribütör olarak başladıklarını, daha sonra bunu ileriye götürmek istediklerini söyleyen Erdoğdu Ülkeroğlu, anne ve bebek ürünlerinin ardından nisan ayında dermatolojik bir ürünü Türkiye'ye getireceklerini, diğerlerinin de daha sonra gelebileceğini açıkladı.
Türk-Fransız Ticaret Odası Başkanı Rafael Exposito da konuşmasında, Fransa ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere değinerek, Fransa'nın Türkiye'nin dış ticaretinde dördüncü tedarikçi olduğunu vurguladı. Exposito, 1985'te Türkiye'de 15 olan Fransız firmasının bugün 300'ü aştığını sözlerine ekledi.