Müşteri için reklam yaptı, bayiyi tavladı

Müşteri için reklam yaptı, bayiyi tavladı
Müşteri için reklam yaptı, bayiyi tavladı
Müslüm Gürses, reklamlarında oynadığı Kadoil'e istasyon dopingi yaptı. 100 istasyon Kadoil bayii olmak için sıraya girdi.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Kadoil’in reklamlarında oynayan Müslüm Baba, akaryakıt sektörüne ‘damardan girdi.’ Sektörün son dönemde öne çıkan markalarından Kadoil, Müslüm Gürses ’in oynadığı reklam filmi ile bayi sayısında patlama yaptı. Kadoil Genel Müdürü Aslan Değirmenci, “Reklamlarımız 12 Eylül ’den itibaren ekranlarda dönmeye başladı. Başka markaların çatısı altında faaliyet gösteren istasyonlardan ‘Biz de Müslüm Baba’nın bayii olmak istiyoruz’ teklifi alıyoruz. Müslüm Baba’nın etkisiyle şu ana kadar transfer olmak isteyen bayi sayısı 100’ün üzerinde. Hepsiyle görüşmeler yapıyoruz” diyor.

Rekabette eli güçlendi
Kadoil, 2006 yılında dağıtıcı lisans alıp sektöre adım attı. Gıda ve sağlık gibi farklı sektörlerde yatırımları bulunan Gaziantepli Kadoğlu Group’un kurduğu Kadoil’in şu anda Türkiye genelinde 306 bayii bulunuyor.
Marka, sektördeki iddiasını Rekabet Kurulu’nun, Mart 2009’da akaryakıt sözleşmelerinin 5 yılla sınırlandırılmasına yönelik aldığı karar sonrasında arttırdı. Karara göre akaryakıt dağıtımcılarının bayilerle yeniden sözleşme yapması gerekiyordu. Bu nedenle sektörde bir transfer patlaması yaşandı. Kadoilde bu dönemde ciddi transferlere imza attı. En büyük çıkışı ise eylül ayında Müslüm Gürses ile Aysun Kayacı’nın oynadığı reklamlarla yaptı. 
Aslan Değirmenci, reklamın beklentilerinin üzerinde bir ilgi gördüğünü belirterek şu açıklamayı yapıyor: “İlk kez reklam çalışması yaptık. Bir anda markanın bilinirliği arttı. O güne kadar Kadoil’i tanımayan akaryakıt bayileri, ‘bayiniz olmak istiyoruz’ diyerek başvuru yapmaya başladı. Günde ortalama 3 başvuru alıyoruz. Ve şu anda sektörde bayi sayısını en çok arttıran ilk beş firma arasında yer almaya başladık.” Aslan, istasyona giren araç sayısında da önemli bir artış yaşadıklarını belirterek “Daha önce istasyonlarımıza girmeyen binek araçların da depolarını dolduruyoruz” diyor.
2009’da 227 olan bayi sayılarının 306’ya yükseldiğini belirten Aslan, hedeflerinde sene sonuna kadar 350 bayi olduğunu söylüyor.