Müşteri VW'ye 'güç kattı'

Volkswagen'in (VW) Türkiye'deki ticari araç pazarındaki payıilk dört ayda yüzde 14.1 ile Avrupa'daki oran olan yüzde 12'nin üzerine çıktı.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

İZMİT - Volkswagen'in (VW) Türkiye'deki ticari araç pazarındaki payıilk dört ayda yüzde 14.1 ile Avrupa'daki oran olan yüzde 12'nin üzerine çıktı. Bunda markanın ticaride 'en güçlü silahları' Transporter ve Caravelle etkili oldu. İşte söz konusu iki model şimdi 174 beygir gücündeki yeni dizel motorlarıyla sınıflarında piyasanın en güçlü araçları haline geldi.
Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, Türkiye'de ticari araçta ilk kez 150 beygirin üzerinde güç üreten iki motoru sunmalarında müşteri talebinin etkili olduğunu söyledi. Uygun, "Hangi ürünü ithal edeceğimize 10 bin müşteriyle yüzyüze konuşup karar veriyoruz. Müşteri kitlemiz ağırlıklı olarak küçük ve orta boy işletme (KOBİ) sahibi kişiler. Artık binek araçlardaki güvenlik, konfor ve gücü ticari kullanıcıları da istiyor. Bu alanda dünyadaki rekabet arttıkça ekipman fiyatları daha makul seviyelere iniyor. Örneğin eskiden 3 bin YTL olan bin YTL'ye indi. Böyle olunca da klima standart ürün olarak sunulmaya başladı ve lüks olmaktan çıktı. Müşteriler sadece büyük kentlerde değil Türkiye genelinde daha talepkar olmaya başladı. Hidrolik direksiyonu olmayan araçlardan klimanın, merkezi kilidin standart olarak sunulduğu modeller aşamasına geldik. Güçlü motorları da müşterimiz istedi" dedi.
Çift amaçlı kullanım
Uygun, söz konusu artı güçle hız limitlerinin aşılması riski hatırlatıldığında, şöyle konuştu: "Güç ile tehlike eş anlamlı değildir. Örneğin güvenli sollama yapmak için güçlü bir motor avantajdır."
Volkwagen, 2006 yılında ticari araç pazarında 36 bin adetlik satış hedefliyor. Bu rakamın 14-15 bininin Transporter'dan gelmesi bekleniyor. 174 PS güce sahip motorların 3 bin adet civarında talep göreceği tahmini yapılıyor.
Müşterileri olan KOBİ'ler arasında yüzde 30-35'inin tekstil, yine yüzde 30-35'inin de gıda sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten VW Ticari Araç Genel Müdürü Uygun, "Kalan kesim ise çiçekçi, kırtasiyeci, marangoz, turizm işiyle uğraşanlar olmak üzere çeşitkilik gösteriyor. Turizmde kendi segmentini yaratan Caravelle ile bir açığı kapattığımız düşünüyoruz. Caravelle, yabancıların havaalanı transferlerini yaparken Türkiye'yi temsil edebilecek bir araç oldu. Modeller, işadamları tarafından makam aracı olarak da tercih edilmeye başladı. Ancak asıl kullanım çift amaçlı. Yani hem iş hem de aile aracı olarak" diye konuştu. Uygun, ticari araçta 2006 yılının toplamda geçen yıl seviyesinde yani 270 bin adetlerde biteceği tahmininde de bulundu.
174 beygirin bedeli 45 bin 368 YTL'den başlıyor
Volkswagen Ticari Araç Eğitim Şefi Ceren Çiçek, 174 PS'lik motorların gücünü şu ilginç örnekle anlattı: "Bir beygir 75 kiloluk yükü 1 saniyede 1 metre kaldırabiliyor. Araştırmalar ancak 10 insanın bir beygrin gücüne sahip olabildiğini gösteriyor. Bu durumda 174 PS'lik motorlar bin 740 insan gücünde oluyor ve 1 saniyede kaldırabileceği ağırlık miktarı ise 13 tona ulaşıyor."
Volkswagen Ticari Araçlar'ın yüksek pompa enjeksiyon teknolojisiyle ürettiği Yeni Transporter 174 PS ve Yeni Caravelle 174 PS, güçlü motorları ve yüksek tork değerleri ile dikkat çekiyor. 2.5 litrelik 174 PS'lik yüksek güce sahip dizel motor, 188 km/s'lik maksimum hızı ile üstün performans sağlıyor, sıfırdan 100 km/s'e 12.2 sn.de ulaşıyor. arak gösterdikleri hızlanmayla sağladıkları sportifliği, 17'lik alüminyum alaşımlı Solace jantlarla görüntülerine de taşıyorlar. Motorlar 100 km'de 6.3 lt'lik yakıt tüketimiyle tutumlu ve aynı zamanda sessiz. Euro 3 normlarına uygun egzost emisyon normları ile de çevreye saygılı. 174 PS motorlu araçlar, arka kapaktaki TDI logosunun tümünün kırmızı renkte olmasıyla diğer Transporter'lardan ayrışıyor. Yeni Transporter 174 PS 45 bin 368 YTL, Yeni Caravelle 174 PS ise 57 bin 211 YTL' den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuluyor.
37 farklı model
174 PS'lik motorun da dahil olmasıyla, dört motor seçeneği, beş gövde tipi, iki farklı şasi uzunluğu, ihtiyaca göre değişken koltuk konfigürasyonları ve farklı donanım seviyeleri ile 37 farklı Yeni Transporter ve Yeni Caravelle modeli pazarda yer aldı.