Müteahhit daha ucuza satınca 'al-sat'çının konutu elinde kaldı

Müteahhit daha ucuza satınca 'al-sat'çının konutu elinde kaldı
Müteahhit daha ucuza satınca 'al-sat'çının konutu elinde kaldı

Ev alacak kişiler artık yeni yerleşim bölgelerinde, depreme dayanıklı uygun fiyatlı binaları tercih ediyor.

Yeni projelerden ya da sıkışmış ailelerden evleri ölü fiyatına alıp yüksek kârla satan 'al-sat'çıların sıkıntıda olduğunu belirten Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, 'Müteahhit daha ucuza satınca, 'al-sat'çı beklemeye geçti' dedi

İSTANBUL - Türkiye ’de uzun yıllardır gayrimenkulde ‘al-sat’ yaparak, büyük kâr eden yatırımcılar, ucuz konut projeleri arttıkça ellerindeki konutu satamamaya başladı. Türkiye’de gayrimenkulde ‘al-sat’ yaparak para kazanan yüzde 3 civarında bir yatırımcı kitlesi olduğuna dikkat çeken İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, ancak şu anda bu yatırımcıların almış oldukları gayrimenkulleri elden çıkaramadıklarını söyledi.

Kiracı ‘İşine gelirse’ diyor
Sabri Ateş, “Müteahhitler daha ucuza satınca, bunlar da istedikleri kâr limitini alamadıkları için beklemeye geçiyorlar. Ama eskiden böyle değildi, bu kişiler yeni projeleri takip ederler veya sıkışmış ailelerin, tüccarların mallarını ölü fiyatına alır, çok kârlı satarlardı. Şu anda bu işi yapanlar beklemeye geçtiler. Bu şekilde para kazanan yatırımcı sıkıntıda” dedi.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, kiralamalarda artık kiracının söz sahibi olduğunu belirterek, “Şimdi kiracılar kırığını, döküğünü, boyasını, badanasını, yaptırmayan mal sahiplerinin evini kiralamıyor. ‘İşine gelirse’ tabirini şimdi kiracı söylüyor” diye konuştu.

Talep yeni bölgelereSabri Ateş, yaptığı açıklamada, emlak piyasasında şu anda bir hareket olmadığını, herkesin bayram telaşına düştüğünü söyledi. Bayram telaşından sonra okul telaşının başlayacağını ifade eden Ateş, “Ondan sonra inşallah piyasada bir hareket bekliyoruz” dedi.

Sektörde geçmiş üç yılın sıkıntılı geçtiğini, önümüzdeki günlerde de çok aşırı alım-satımlar, kiralamalar olmayacağını belirten Ateş, eski yerleşim bölgelerinde talebin durduğunu, İstanbul’un merkezlerinde değil ama yeni yerleşim bölgelerindeki konutlara talep olduğunu kaydetti. Kiralarda da bir artış olmadığını, mal sahibi kira artışı istediğinde, kiracının uygun bir kiraya geçebildiğini ifade eden Sabri Ateş, “Zaten eski yerleşim bölgelerinde dolaştığınızda birçok evin kiralık olduğunu, üstündeki ilanların artık okunmayacak dereceye geldiğini görüyoruz. İnsanlar yeni bölgelerde, depreme dayanıklı, sosyal tesisleri olan binalarda uygun fiyata kiralama yapabiliyorlar. Yeni yerleşim bölgelerinde kiralama, alım-satım hareketli, eski yerleşim bölgelerinde durgunluk devam ediyor” diye konuştu.

Amerika’da ve Avrupa’da kimsenin Türkiye gibi rant yapmadığını kaydeden Ateş, şunları söyledi:
“Şimdi biz de yavaş yavaş o ülkelere benzemeye başlıyoruz. Çünkü serbest ekonomi var, vatandaşın gözü açıldı, inşaat maliyetlerini hesaplamayı biliyor. Bundan sonra kimse kimseyi kandıramaz. Gayrimenkul de devamlı üretildiğine göre fiyatlarda düşme olacaktır. 10-15 yıl evvel gayrimenkul alanlar yüzde 400-500 kâr ederdi, ama bugün ‘Ben buradan çok büyük rant elde ederim’ gibi olayların bittiğini hemen hemen görüyoruz.” (aa)

Artık söz kiracının!

Kiralamalarda artık kiracının söz sahibi olduğuna işaret eden Sabri Ateş, eskiden kiracı çıktığında ev sahibinin evini kırığını, döküğünü yaptırmadan, o şekilde kiraya verebildiğini, bu hakkı kendinde gördüğünü, şimdi ise kiracıların kırığını, döküğünü, boyasını, badanasını, yaptırmayan mal sahiplerinin evini kiralamadıklarını söyledi. Ateş, “Kiralamalarda artık kiracı söz sahibi. Kiracı, ‘Sen bin lira istiyorsun ama ben bin lira ödemem’ diyor. ‘Karşı apartmandaki dairenin sahibi 700 liraya kiraya veremiyor, sen benim kirama zam yaparsan ben de çıkarım’ diyor. Mal sahipleri artık bulduğunu yemek zorunda” dedi. İstanbul’un artık zor bir şehir olduğuna da dikkati çeken Ateş, İstanbul’a tayini çıkanların, İstanbul’a gelmemek için her türlü çabayı sarf ettiklerini de vurguladı.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul