Müteahhitler en büyükler arasında

Tanınmış uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) 20 Türk şirketinin dünyanın en büyük ilk 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında gösterdi.

ANKARA - Tanınmış uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) 20 Türk şirketinin dünyanın en büyük ilk 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında gösterdi. Türk firmaları sayı olarak ABD ve Çin'in ardından üçüncü sırada yer aldı. ENR'nin araştırmasında yer alan firmaları şunlar: Enka, Gama, Rönesans, Yüksel, Tekfen, GAP, Baytur, Stfa, Alarko, Nurol, Atlas Yapı, Doğuş, Hazinedaroğlu, Summa, Soyak, Mak-Yol, Cengiz, Limak, Rasen ve Eser. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı M. Erdal Eren, ENR'nin her yıl yaptığı araştırmada Türkiye'nin ilkler arasına altı firmayı daha ekleyerek üçüncü sıraya yükseldiğini belirtti. Esen sözlerini şöyle sürdürdü:
"Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında geçtiğimiz yıl 14 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2006'da 20'ye yükseldi. Bunlardan 17'si birliğimiz üyesi firmalardır. 63 ülkede dünya devleriyle yarışan , bugüne kadar dört kıtada 3 bini aşkın şantiyede bayrağımızı dalgalandırmış ve yurtdışında yüz binlerce vatandaşımıza iş yaratmış olan üyelerimizin başarısından gurur duyuyoruz. ABD, Çin ve Japonya'dan sonra dördüncü sırada geliyordu. Bu yıl ise ABD ve Çin'den sonra üçüncü sıraya yükseldik."