Müteahhitler TOKİ'nin önlem paketini yeterli bulmadı

Müteahhitler, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın, inşaat girdi maliyetlerindeki artışa karşı hazırladığı öneriler paketine, köklü bir çözüm içermediği gerekçesiyle sıcak bakmazken, 'fiyat farkı kararnamesi çıkarılmasını' istiyor.

ANKARA - Müteahhitler, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın, inşaat girdi maliyetlerindeki artışa karşı hazırladığı öneriler paketine, köklü bir çözüm içermediği gerekçesiyle sıcak bakmazken, 'fiyat farkı kararnamesi çıkarılmasını' istiyor.
Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, girdi maliyetlerindeki artışın yalnız TOKİ müteahhitlerini değil, Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) dayalı iş yapan tüm müteahhitleri etkilediğini kaydetti. Bölünmüş yol projelerini buna örnek gösteren Eren, Tüpraş'ın yılbaşından bu yana bütine toplam yüzde 47,5 zam yaptığını ancak fiyat farkı için esas alınan ÜFE'deki artışın yüzde 7,4 olduğunu belirtip, "Yani adamlar, yüzde 40 kadar zarar ediyor ve iş yapmıyor" dedi.
Bu ortak sorunu görüşmek için TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile 25 Mayıs'ta bir araya geldiklerini anımsatan Eren, sıkıntının ancak "fiyat farkı kararnamesi" ile aşılabileceği konusunda mutabakat sağladıklarını kaydetti. Eren, şöyle devam etti:
"Ancak anladığım kadarıyla TOKİ Başkanı'nın hükümetle yaptığı görüşmelerde bu konuya olumlu cevap alamadı, o nedenle şimdi farklı çözüm
önerileri üretmeye çalışıyor. Ama bana göre bu çözüm önerileri, TOKİ müteahhitlerinin ve sektördeki diğer müteahhitlerin oluşmuş mağduriyetlerini, şimdiye kadar uğradıkları zararları telafi etmekten çok, şimdiden sonra TOKİ'nin işlerinin tamamlanmasını sağlamaya yönelik çözüm
önerileri. Bunların çok geçici çözüm önerileri olduğunu düşünüyorum."
'Mağduriyeti gidermedi'
Çimentoyu belli bir fiyattan alma ve müteahhitlerin alacağı olan teminat kesintisinin ödenmesinin mağduriyeti gidermeyeceğini anlatan Eren, "Sadece KDV'den yapılan yüzde 6'lık stopaj kesintisinin yüzde 3'e indirilmesi bana olumlu öneri olarak geldi. Onun da sadece TOKİ'ye iş yapan müteahhitlere yönelik çıkarılması kabul edilemez" diye konuştu.