Müteahhitlere de banka

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü desteklemek amacıyla acilen 'Müteahhitlik Bankası' kurulması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurtdışı müteahhitlik sektörünü desteklemek amacıyla acilen 'Müteahhitlik Bankası' kurulması gerektiğini söyledi. Yurtdışı müteahhitlik sektörünün önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye turizm kadar döviz getireceğini ifade eden Tüzmen, sektörün hızla büyüdüğünü kaydetti.
Tüzmen, Türk müteahhitlik sektörünün bugüne kadar yurtdışında 75 milyar dolarlık proje tamamladığını belirterek 2005 yılında üstlenilen proje tutarının 9,3 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Bakan Tüzmen, "Ancak bazı sıkıntıları da vardır. Bunların başında da teminat mektubu sorunu gelmektedir. Ne yazık ki, mevcut bankacılık sektörü müteahhitlerimize bu konuda yeterli desteği verememektedir" dedi.
Teminat mektubu sıkıntısı nedeniyle Türk müteahhitlik firmalarının yabancı ortak bularak ihalelere girmek zorunda kaldıklarını kaydeden Tüzmen, şunları söyledi: "Birçok firmamız tek başına ihaleyi alma olanağına sahipken teminat mektubu sorunu nedeniyle ihaleyi yabancı ortakla paylaşmaktadır. Bu da hem firmamız açısından hem de ülkemiz açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu sıkıntının aşılması için acilen bir Müteahhitlik Bankası'na ihtiyacımız var. Bir Müteahhitlik Bankası kurulmalı ve müteahhitlerimizin arkasında olmalıdır.
Bunu başarabilirsek yurtdışı müteahhitlik sektöründe aldığımız işler en az iki katına çıkar ve ülkemize turizm sektörü kadar döviz kazandıran bir sektör olur."
Kürşad Tüzmen, alınan ihalelerde çalışan Türk işçilerinin sayısının da her geçen gün arttığını belirterek alınan projeler arttıkça yurtdışında istihdam edilen işçi sayısının da aynı oranda yükseleceğini ifade etti.