Müteahhitlere vergi uyarısı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi indirimi isteyen müteahhitlere, beyanname uyarısı yaparak yanıt verdi. "Aramızda kalsın, müteahhitlerden vergi toplayamıyorum" diyen Unakıtan, nisanda verilecek beyannamelere bakacağım, memnun kalmazsam kapınızı çalacağım" dedi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi indirimi isteyen müteahhitlere, beyanname uyarısı yaparak yanıt verdi. "Aramızda kalsın, müteahhitlerden vergi toplayamıyorum" diyen Unakıtan, nisanda verilecek beyannamelere bakacağım, memnun kalmazsam kapınızı çalacağım" dedi. Unakıtan, İnşaat ve Tesisat Sanayicileri İşverenleri Sendikası İNTES'in toplantısına katıldı. İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, kamunun 2 bin 627 projesi bulunduğunu, ancak aslan payını duble yol gibi 5-6 projenin aldığından yakındı. Koçoğlu, yüzde 5 stopajın en fazla yüzde 3 olmasını istedi. Unakıtan'dan yatırımlar için verilen yüzde 18 KDV'nin yüzde 12'ye çekilerek geri kalan tutarın yatırımlara aktarılmasını istediklerini de anımsatarak, "Sayın bakan bunu yaptı ama bir zekâ örneği gösterip kesip attı. Ne bize verdi ne ödenekleri artırdı" diye konuştu.
'Disiplini bozmayız'
Bakan Unakıtan ise müteahhitlere beklendiği gibi müjde vermedi. IMF olsa da olmasa da mali disiplinden bir gram sapmayacağını söyleyen Unakıtan, "Siz istiyorsunuz diye mali disiplini bozacak halim yok. Hesabınızı buna göre yapın" dedi.
İpotekli konut finansmanı sistemine geçilmesiyle Türkiye'nin yurtdışı fonlardan hak ettiği payı alacağını söyleyen Unakıtan, sermaye akımlarının da arttığına dikkati çekti. Unakıtan, "Türkiye'nin fiyatı arttı. Bankalar iyi fiyat buluyor. Bundan sonra paranın ucu göründü" yorumu da yaptı. Unakıtan, müteahhiitlerin hakedişleri üzerinden kesilen yüzde 5 stopajın yüksek olduğu eleştirisine, "Bana göre de biraz fazla" diyerek indirim için sinyal verdi.
Ancak, Unakıtan indirim için mali disiplinden taviz verilmeyeceğini, elde edilen her kuruş fazla verginin indirim olarak yansıtılacağını vurgulayarak, hevesleri kırdı.
Unakıtan, "Müteahhitlerden de vergi toplayamıyorum, aramızda kalsın. Nisanda beyannamelere bakacağım. Bizi mennun ederse başkana 'Gel kapımızı çal' diyeceğim, yoksa ben kapınızı çalacağım. Stopaja siz karar vereceksiniz, ya herru ya merru. Nisanda tıraşımız önümüze düşer" dedi. Bunun üzerine Koçoğlu, kârların çok azaldığını belirterek, "Hesap sorarken bunu dikkate alın" önerisinde bulundu.
Koçoğlu'nun kamudaki ücret dengesizliğini dile getirerek, Merkez Bankası'nda 4 milyar lira olan maaşların DSİ'de 954 milyar lirada kaldığına dikkat çekmesi üzerine, Unakıtan, sistemdeki adaletsizlik ve haksızlıkların giderilmesine dönük çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu ve yakında TBMM'ye sunulacağını söyledi.
'Aptesimizden şüphemiz yok'
Unakıtan, Al Baraka Türk'te yönetim kurulu üyeliği yaptığı dönemde hayali ihracat ve naylon fatura ile suçlanması iddialarını yanıtladı. Hayali ihracat ve naylon fatura ile ilgisi olmadığını, Al Baraka Türk'ün de bunu yaptığına inanmadığını söyleyen Unakıtan, kendisi ve kendisi gibi yönetim kurulu üyeliği yapanların suçlu gibi gösterilmesine yasaların yanlışlığının yol açtığını söyledi.
"Geçmişin yanlış sisteminden ve kanunlarından kaynaklanan birtakım durumlar nedeniyle bu yüzlerce işadamının başında. Sadece benim değil" diyen Unakıtan, "Onu suçla, bunu suçla. Bilmem neyi suçla, olmaz" sözleriyle bu eski yanlış sistemin düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Unakıtan, bankalardaki üst düzey yöneticilerin de aynı riski taşıdığını belirterek, "Ayrılsınlar mı, istifa mı etsinler?" diye sordu. Bakan Unakıtan, "O zaman burada bir yanlışlık var. Hakikaten yapanla, yapmayanı ayırmak lazım. Burada bir adaleti ortaya getirmek lazım. Bu yanlışlığı
bizim düzeltmemiz lazım" diye konuştu.
Unakıtan, daha önce hesap uzmanlarınca gündeme getirilen iddiaların Gümrük Teftiş Kurulu raporuna da yansıdığını belirtirken, müfettişlerin kendisine gelerek durumu anlattıklarını, ancak yasalar karşısında rapora koymaları gerektiğini belirtip şöyle konuştu: "Raporlar ben politikaya atılmadan önce de vardı. Kimse bahsetmiyordu. Maliye Bakanı oldum. Şimdi her yerde Maliye Bakanı ile ilgili bir şey mi oldu, hemen yazalım, iyi reyting yapsın deniyor. Yeni bir durum söz konusu değil. Suç olduğuna hiçbir
şekilde inanmıyorum. Hem vicdanım rahat, alnım aktır. Aptesimizden şüphemiz yoktur."