'Mütevazı' Yılmaz, Euromoney'nin ödülünü faizi düşürdüğü için almış

'Mütevazı' Yılmaz, Euromoney'nin ödülünü faizi düşürdüğü için almış
'Mütevazı' Yılmaz, Euromoney'nin ödülünü faizi düşürdüğü için almış

Durmuş Yılmaz?ı ?Sessiz, mütevazı ancak inanılmaz etkili? diye tanımlayan Euromoney Başkanı Padraic Fallon (solda) ödülü kendi verdi. FOTOĞRAF: SİNAN GÜL / AA

Euromoney tarafından 'En İyi Merkez Bankası Başkanı' seçilen Durmuş Yılmaz ödülünü alırken ' Benzer ödülü daha önce faizi yükselttiğim için almıştım, şimdi düşürdüğüm için alıyorum' dedi

İSTANBUL - Dünyanın önde gelen finans dergilerinden Euromoney, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ı ‘2009 Yılının En İyi Merkez Bankası Başkanı’ seçti. Yılmaz, ödülünü İstanbul’da devam eden IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde düzenlenen törende Euromoney Başkanı Padraic Fallon’dan aldı.
Yılmaz törende yaptığı konuşmada, bu ödülün kendisi için büyük bir onur olduğunu söyleyerek, bu ödülün mevcut kriz ortamında daha da önem kazandığını ve merkez bankalarının küresel ekonomide büyük sorumluluklar taşıdığını kaydetti.
Merkez bankalarının rolünün mali piyasalarda her zaman önemli olduğunu belirten Yılmaz, merkez bankaları çalışanları için durgun ortamların hayatlarını sıkıcı kılabildiğini ancak, bu alanda bir haber olmamasının aslında başlı başına iyi haber olduğunu kaydetti.
Buna benzer bir ödülü daha önce faizleri yükselttiği için, şimdi ise düşürdüğü için aldığına dikkati çeken Yılmaz, “Bu, doğru zamanlarda doğru politikalar uygulamanın başarı getireceğinin önemli bir göstergesi” diye konuştu.
Bunun sadece kendi kişisel başarısı olmadığını da vurgulayan Yılmaz, bu nedenle ödülü bankanın 4 bin kadar çalışanı ve geçmiş çalışanları adına aldığını bildirdi.

‘İnanılmaz etkili’
Euromoney Başkanı Fallon da, Yılmaz’ı takdim ederken yaptığı kısa konuşmada, Türkiye’nin daha önce 2001 yılında geçirdiği krizden bazı dersler almış olduğunu ve bu nedenle mevcut krizi daha kolaylıkla atlatabildiğini söyledi. Yılmaz’ı “Sessiz, mütevazı ancak inanılmaz şekilde etkili...” bir merkez bankası başkanı olarak niteleyen Fallon, Yılmaz’ın 30 yıldır bankada olduğunu, bankacılık sistemini çok iyi bildiğini ve son krizde ciddi tedbirler alarak uluslararası toplumun Türkiye’ye güvenini sağladığını kaydetti.

‘Allah utandırmasın’
Euromoney, yılın en iyi maliye bakanı olarak da Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty’yi seçti.
Ödülle ilgili duygularının sorulması üzerine Yılmaz, “Yapageldiğimiz işleri yapmaya devam edeceğiz. Allah utandırmasın diyorum, o kadar...” dedi.
Dünkü ihalelerin faiz düşüşü için geleceğe ilişkin sinyal olarak algılanıp algılanmayacağının sorulması üzerine Merkez bankası Başkanı Durmuş Yılmaz şunları kaydetti: “Gerek son enflasyon raporumuzda, gerekse en son Para Politikası Kurulu toplantısından sonra yaptığımız kısa duyuruda, kamuoyu ile şunu paylaştık, dedik ki; Merkez Bankası son dönemde olduğu gibi bu dönemde de veri bağımlısı hale geldik, yani elimize gelen verileri analiz edeceğiz bir  anlam yükleyeceğiz. Bu çerçevede elimizdeki en son verilere göre de faizlerin düşürülebilmesi için yeterli alanımız var ancak, bunun hızı ve düşüş oralarının büyüklüğü tamamen veriye bağlı olacaktır. Bunu da her ay toplandığımızda elimize gelen o verileri değerlendirdiğimizde karar vereceğiz.” (Radikal)