Mutfak harcaması yüzde 1 düştü

Mutfakta sebze fiyatlarıyla mayıs ayından itibaren başlayan yaz ucuzluğu temmuzda da devam etti. Dört kişilik bir ailenin ortalama aylık gıda harcaması temmuzda yüzde 1 oranında azalarak 298.7 YTL'ye kadar geriledi.

ANKARA - Mutfakta sebze fiyatlarıyla mayıs ayından itibaren başlayan yaz ucuzluğu temmuzda da devam etti. Dört kişilik bir ailenin ortalama aylık gıda harcaması temmuzda yüzde 1 oranında azalarak 298.7 YTL'ye kadar geriledi. Türkiye'deki ailelerin gıda tüketim kalıbı esas alınarak yapılan hesaplama, gıda fiyatlarındaki düşüş eğiliminin dezenflasyon sürecine katkısının temmuzda da devam ettiğini gösterdi. Böylece bu yılki yaz ucuzluğunun başladığı mayıs ayından bu yana gıda harcamalarında yüzde 5 düşüş yaşandı.
Haziranda 301.7 YTL olarak hesaplanan gıda harcamalarının temmuzda 298.7 YTL'ye gerilemesine en önemli katkı et fiyatlarından geldi. Ankara'nın en fazla alışveriş yapılan merkezlerinden toplanarak ortalaması alınan fiyatlara göre kırmızı et (kıyma ve kuşbaşı) fiyatları ortalama yüzde 4.9 düştü.