@bahadir_ozgr

Müzayede sezonu garajdan çıkan Eyuboğlu tablolarıyla açılıyor

Müzayede sezonu garajdan çıkan Eyuboğlu tablolarıyla açılıyor
Müzayede sezonu garajdan çıkan Eyuboğlu tablolarıyla açılıyor

Rüştü Sungur, Eyuboğlu nun Balıklı resminin (büyük tablo) ilk defa görücüye çıkacağını söyledi.

Artium Sanatevi, yeni sezonun ilk açık arttırmasında garajda bulunan iki Bedri Rahmi Eyuboğlu tablosu da satacak. Tabloların çıkış fiyatı 250 ve 200 bin lira
Haber: BAHADIR ÖZGÜR / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye sanat piyasası yeni müzayede sezonunu sürpriz tablolarla açıyor. Artium Sanatevi, 10 Ekim’de Bedri Rahmi Eyuboğlu’nun yıllar sonra garajda bulunan iki önemli resminin de arasında bulunduğu 358 eseri açık arttırmaya çıkarıyor. Eyuboğlu’nun, daha önce hiç sergilenmemiş ‘Balıklı Kompozisyon’u 250 bin lira, ‘Kuşlu Kompozisyon’u ise 200 bin lira açılış fiyatına sahip. Artium’un sahibi Rüştü Sungur, iyi resimlerin iyi fiyatlarla bu sezona damga vuracağını söyledi.
Türkiye’nin büyük müzayede evlerinden biri olan Artium, geleneksel, modern ve çağdaş resim sanatı eserleriyle Türk seramik sanatının dikkat çekici örneklerinden oluşan 75. Güz Müzayedesi’ni, 10 Ekim 2010 Pazar günü, Beyoğlu Pera Palace Oteli’nde gerçekleştirecek. 

Klasik eserler dikkat çekiyor
Açık arttırmada 160 bin liraya satışa çıkan Şevket Dağ’ın eski Türkçe palet imzalı yağlıboya ‘İnteriör’ konulu eseri, Bahriyeli İsmail Hakkı Bey’in 40 bin lira muhammen bedelli ‘Kalamış’ eseri, ressam Mahmud’a ait 30 bin lira muammen bedelli ‘Kabe’ gibi klasik tablolar ön plana çıkıyor. Çağdaş resmin usta temsilcilerinden Erol Akyavaş’ın ‘Soyut’u 40 bin lira, Turan Erol’un ‘Natürmort’ çalışması 50 bin lira ve Ekrem Yalçındağ’ın ‘Rengârenk Plak’ konulu yağlıboyası 30 bin lira açılış fiyatıyla müzayedede koleksiyonerlerin beğenisine sunulacak.
Ancak müzayedenin asıl dikkat çekici eserleri Bedri Rahmi Eyuboğlu’na ait. Ustanın torunu tarafından tesadüfen oto garajında bulunan iki önemli tablo, ilk defa gün yüzüne bu müzayedede çıkıyor. Eyuboğlu imzalı ‘Balıklı Kompozisyon’ 250 bin lira ve ‘Kuşlu Kompozisyon’ tablosu ise 200 bin liralık açılış fiyatına sahip. 

Krizde fiyatlar çok yükseldi
Sezonun ilk müzayedesini yönetecek olan Artium Sanatevi’nin sahibi Rüştü Sungur, Eyuboğlu’nun eserlerinin büyük ilgi göreceğini söyledi. <I>”<P>Büyük ustanın torunu tarafından bana verildi. Haziran ayında Beyoğlu’ndaki galeremizde Eyuboğlu resimlerini sergiledik. Bu iki resim garajdan çıktı” diyen Sungur, yeni sezondan da oldukça umutlu. Ekonomik krizin Batı sanat piyasasına kıyasla Türkiye sanat piyasasını çok derinden etkilemediğini ifade eden Sungur, eski krizlere göre satışların iyi gittiğini vurguladı. Sungur kriz dönemini şöyle değerlendirdi: “Bu krizde çok sayıda kaliteli eserleri koleksiyonerler ellerinden çıkardı. Nedeni de iyi fiyata satacaklarını düşünmeleri. Önceki krizlerde yaprak kımıldamazdı. Krizin şu yönde zararı oldu koleksiyonerlerin bir anda kategorisi değişti. Bizden orta gelir üstü, daha ortalama ve düşük fiyatlarla resim alanlar piyasadan çekildi. Şimdi bu orta sınıf resim meraklıları yeniden piyasaya dönüyor.”

İyi resimler damga vuracak
Resme sadece yatırım olarak bakan geniş bir kesimin de oluştuğunu anlatan Sungur, bu kesimden genç çağdaş ressamların eserlerine bir ilginin olduğunu belirtti. Bu durumun spekülatif bir ortam da yarattığına dikkat çeken Sungur, “Şimdi bu sene köpük alındı. Bence bu sezon resim piyasasındaki gerçek değerlerin ortaya çıkacağı bir dönem olacak. İyi resimler bu döneme iyi fiyatlarla damgasını vuracak” dedi.

Dinozor iskeletini bile sattılar!
İngiliz müzayede evi Sotheby’s önceki gün Paris’te tartışmalı bir müzayedeye de imza attı. Tepki toplayan müzayedenin konusu, antik çağlara ait canlı iskeletleriydi. Özellikle nadir bulunan 150 milyon yıllık dinozor iskeleti üzerine koleksiyonerler kıyasıya yarıştı. Allosaurus iskeleti 1.8  milyon dolara satıldı. Sotheby’s uzmanları, bu tür müzayedelerin yatırımcıların ilgisini çektiğini belirtiyor. Sotheby’s’in daha önce düzenlediği müzayedede Hollywood aktörleri Leonardo DiCaprio ile Nicolas Cage bir dinazor iskeleti için açık arttırmada sıkı bir rekabete girişmiş, kazanan Cage olmuştu.

Kanuni’nin burç kitabı 270 bin dolar
Sotheby’s’in dün düzenlediği İslam eserleri müzayedesi yoğun ilgi çekti. Özellikle Osmanlı dönemi eserlerinin ağırlıkta olduğu müzayedede toplam 17.4 milyon dolarlık eser satıldı. El yazması Kuran’ların ağırlıkta olduğu müzayedede Kanuni Sultan Süleyman için hazırlanan ve içinde Zodyak yıldız haritasının da bulunduğu almanak 270 bin dolara alıcı buldu. Seyyid Ahmet’in yazdığı almanakta, Sultan Süleyman’ın yıldız haritasına göre hangi aylarda ne yapması veya ne yapmaması gerektiği ve burç yorumları da bulunuyor.