Muzcuydu otelci oldu

Girit'ten göç ettikten sonra Antalya'nın Side Bölgesi'ne yerleştirilen Barut ailesinin muz üretimi yapma planlarının başarısızlığa uğraması Barut Hotels zincirinin kurulmasını sağladı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

ANTALYA - Girit'ten göç ettikten sonra Antalya'nın Side Bölgesi'ne yerleştirilen Barut ailesinin muz üretimi yapma planlarının başarısızlığa uğraması Barut Hotels zincirinin kurulmasını sağladı. Sert esen rüzgârlar nedeniyle bahçelerindeki muzlar kuruyan ve muz tüccarlığı planları yarıda kalan ailenin Side'de 1971'de kurduğu 36 odalı Cennet Otel, Barut Hotels zincirinin ilk halkasını oluşturdu. Grubun yeni açılan Lara Resort Spa&Suites ile otel sayısı beşe toplam yatak kapasitesi ise 3 bine ulaştı.
35 yıl sonra Side dışında Lara'da bir yatırım yapan Grup, bu kadar yıl bekledikten sonra yatırımlarına da hız verdi. Grup, Lara'nın ardından 2006'da 40 bin metrekarelik bir arazide 320 apart daire ve 4 yıldızlı otelden oluşacak ve İskandinav pazarına yönelik hizmet verecek bir turizm kompleksini açacak. 18 milyon avroluk yatırım yapılacak komplekste sadece oda kiralanacak ve temizlik-bakım hizmetleri verilecek. Aynı yıl 1200 dönümlük arazide golf oteli de açılacak.
Grup olarak Türkiye'ye 'yeni müşteri getirecek' konsepteki oteller açarak büyümek istediklerini bu yüzden de yatırım konusunda çok hızlı davranmadıklarını söyleyen Barut Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Barut, "Göç ettikten sonra yerleştirildiğimiz Side'nin dışına bile 35 yıl sonra Lara Resort&Spa'yı açarak çıktık. Lara'nın bir özelliği de 95 junior suit ile en fazla sayıda suite sahip otel olması" diye konuştu.
Kuzeyliye özel 'kasaba'
22 ayda tamamlanan tesise 30 milyon avroluk yatırım yaptıklarını açıklayan Barut, 2007 yılında yine Side'de İskandinav ülkelerinden gelen aileler için tasarlanan 'küçük bir kasaba' şeklinde, apart daire ve 4 yıldızlı otelden oluşan bir kompleks açacaklarını aktardı. Bu bölgeden gelen turistlerin ağırlıklı olarak apart otellerde kalmayı tercih ettiğini hatırlatan Barut, "İsveç, Norveç gibi İskandinav ülkelerinde Türkiye gözde durumda. Bu potansiyeli değerlendirmek için böyle bir yatırıma karar verdik. Burada her şey dahil sistemi uygulanmayacak. Bu turizm kompleksi bölgemizde de örnek bir uygulama olacak" dedi. Grup olarak 'resort otel' yatırımlarıyla büyümek istediklerini vurgulayan Barut, yatak kapasitelerinin 2007'de 4 bin adede çıkacağını da anlattı.
İngilizler 300 ev aldı
Barut, golf turizmine de büyük önem verdiklerini açıkladı. Antalya'da 6 golf sahasının olduğunu, 8 alan için de tahsis yapıldığını aktaran Barut, "Golf turistler için çok cazip bir alan. Side'de golf sahası açılacağı duyumunu alan İngilizler burada 300 ev satın aldı" ifadesini kullandı.