Müzelik alışveriş

Müzelik alışveriş
Müzelik alışveriş
'Sanat hayatımın bir parçası' diyen artık soluğu müze mağazalarında alıyor. Evler, ofisler, giyim-kuşam tarih ve sanat kokuyor.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Koltukta Salvador Dali, masada Picasso ve haremin komposto kaşığı, kapıda 13. yüzyıla ait tokmak, kolda Abidin Dino çanta... Ünlü sanatçıların sergilerinin dünya turunda artık ‘es’ geçmediği Türkiye ’de müzecilik kavramı geliştikçe alışveriş ‘kültürü’ de yeni bir boyut kazandı. New York’un meşhur Metropolitan Sanat Müzesi’nin izinden giden Türkiye’deki müzelerin hediyelik eşya mağazalarındaki özel tasarım ve röprodüksiyon ürünlerle neredeyse bir evi bile dekore etmek mümkün. 

Yabancılar en sıkı müdavim 
Dünyada geçmişi uzun yıllara dayanan müze mağazacılığı kavramı, Türkiye’de de yaklaşık 5 yıldır büyük bir atağa geçti.
Bir zamanlar ait olduğu müzeye ilişkin kartpostallar ve birkaç anahtarlıktan ibaret olan müze mağazacılığı artık tasarım ürünlerin peşinden koşanların uğrak noktası oldu. Özel tasarım çay bardakları, tablolar, heykeller, kitap ayraçları, kupalar, çantalar, şemsiyeler, posterler, iPad kılıfları, çocuklar için oyuncaklar derken müze mağazalarına bir giren boş çıkmıyor.
Bunun için de mağazalarda dev bir kadro devrede. Sanat ve tarih denilince ‘fiyatlar yüksek’ olur imajını yıkmak isteyen müze mağazalarında 5 liradan 10 bin biraya kadar alternatifler bulunuyor. Günde yüzlerce kişinin alışveriş için kapısından içeri girdiği mağazaların en sıkı müdavimleri ise yabancı turistler.

İşin öncüsü MET
Müze mağazacılığının dünyadaki öncüsü New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi (MET)... Metropolitan Müzesi’nde ilk müze mağazası 1870 yılında açılmış. MET, mağazaları için her yıl ciddi tanıtım aktiviteleri yapıyor. Ünlü isimlerle çekimler yapılıyor, defileler yapılıyor ve özel partiler düzenleniyor.

Özel sergilerin takipçileri var
Sakıp Sabancı Müzesi’nde ünlü tasarımcıların ürünlerini bulmak mümkün. Müzenin mağazasındaki seramik koleksiyonu, takı ve aksesuvarlar oldukça ilgi görüyor. Çocukların da unutulmadığı mağazada öğretici ve eğlenceli hobi malzemeleri de bulunuyor.

Tarihi oyuncak meraklıları için
Rahmi Koç Müzesi’nin mağazası, özgün ve çeşitli ürünlere ev sahipliği yapıyor. Müzenin kendi atölyelerinde üretilen objeler, tarihi Eyüp oyuncakları, el yapımı gemi modelleri, teleskop, eğitim yayınları, denizcilik objeleri müzede bulunan ürünlerden sadece birkaçı.

Sultanlara yaraşır alışveriş
Topkapı Sarayı’nın da dahil olduğu Bilkent Kültür Girişimi’nin işlettiği müze mağazalarında Osmanlı tarihine ait röprodüksiyon ürünler satılıyor. Haremin ve sultanların kullandığı kişisel bakım ürünlerine kadar zengin ürün portföyüne sahip olan mağazalarda değerli hediyelik eşyalar da bulmak mümkün.

6 TL’ye özel tasarım

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın İKSV Tasarım ismini taşıyan mağazası oldukça iddialı. Tasarımcılar ve sanatçılarla sıkı bir işbirliği içinde olan İKSV Tasarım’da ürün portföyü sürekli yenileniyor. Bu nedenle de ‘daha sonra alırım’ dediğiniz ürünü bir daha bulmanız çok zor. Fiyatlar ise 6 ile 4 bin TL arasında.

İSTANBUL MODERN
İstanbul Modern’in mağazasında sanat kitapları, dönem sergilerine ait özel tasarım ev ve ofis eşyaları, önlük, takı, aksesuvar, defter, yapboz, çanta, çocuklara yönelik obje ve aktivite ürünleri bulmak mümkün. Ürünlerin fiyatları ağırlıklı olarak 15 ile 350 lira arasında değişiyor.


HER ZEVKE GÖRE
Ayakkabı deyip geçmeyin 
Ayakkabılar artık sadece renk ve modele bakılarak alınmıyor. Zayıflatanı var, selülit gidereni, romantizmaya iyi geleni, ısıtanı var. Bu yıl 47’ncisi düzenlenen Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nda görücüye çıkan inovatif ürünler gösteriyor ki artık ayakkabı alırken daha çok vakit harcanacak.

EN SON TREND NE?
Moda Pinokyo’nun bisikleti 
İlkbaharın ilk sinyalleri ile bisiklet mevsimi de açıldı. Eskiye özlem bu yıl bisiklette de kendini gösteriyor. Gepetto Usta’nın Pinokyo için yaptığı tahta bisikletler 2-6 yaş arası çocuklar için doğal bir alternatif. Avrupa’da en çok satanlar listesine giren tahta bisikletlerin fiyatı 170 lira civarında.

bigPara.com