Nabucco 4 bin kişiye istihdam sağlayacak

Nabucco 4 bin kişiye istihdam sağlayacak
Nabucco 4 bin kişiye istihdam sağlayacak

Dolezal, ileride Mavi Akım ın Nabucco yla birleşmesinin şimdilik söz konusu olmadığını belirtti.

Nabucco sözcüsü Dolezal, inşaat başladıktan sonra 4 bini Türkiye'den olmak üzere toplam 7 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.
Haber: BEGÜM GÜRSOY KAYA - begum.gursoy@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi için çalışmalar hızlandı. Nabucco Şirketi Sözcüsü Christian Dolezal, finansal görüşmelerin 2011 yılında sonuçlanacağını ve inşaata başlanmasıyla sadece Türkiye ’de 4 bin istihdam sağlanacağını söyledi. Proje genelinde ise en az 7 bin kişinin istihdam edileceğini ifade eden Dolezal, finansal konuda rahat olduklarını vurguladı. Dolezal, Türkiye’den kredi kuruluşlarının da projeyi desteklemeye talip olduğunu ifade etti. Dolezal, ekonomik kriz sonrası özel bankaların gündemine de Nabucco’nun girdiğine dikkat çekti. Şu anda sadece Nabucco Hattı’na odaklanıldığını vurgulayan Dolezal, “Hızlı değil ama istikrarlı bir treniz” dedi. 

Kriz sonrası ilgi arttı
Radikal gazetesine konuşan Dolezal, birçok yabancı finansal kuruluşun 4 milyar euroluk finansman konusunda istekli olduğunu ifade ederek, kredi ihracat kuruluşlarıyla da görüştüklerini açıkladı. Bu kuruluşların hükümetler tarafından kurulan büyük finansal kurumlar olduğunu söyleyen Dolezal, bunlar arasında Türk olanlar bulunduğunu da kaydetti. Dolezal, özel bankaların da proje ile ilgilendiğini belirterek, “Kriz sonrası elbette özel şirketler tutucu davrandı. Şimdi ise ilgi gösteriyorlar” dedi. Fonlama tarafında ilerleme sağladıklarını belirten Dolezal, “Henüz sona ermiş değil, pazarlık aşamasındayız” ifadesini kullandı. Dolezal, Şahdeniz’den olduğu gibi Kuzey Irak’tan da gaz almak istediklerini belirterek, Nabucco ortaklarından Avusturyalı OMV ve Macar MOL’un Irak’ta yıllık 10 milyar metreküp ihracat yapabileceği bir sahası bulunduğunu ifade eti. 

Potansiyel müşterim çok
Dolezal, Azerbaycan’ın Türkiye üzerinden kendi gazını satma hakkını almasıyla ilgili, “Serbest bir pazar. İstedikleri yere satarlar. Bu işte bu durum normal. Gazım varsa müşterime bunu satarım. Nabucco olarak bizim güzergâhımız üzerinde pek çok potansiyel müşteri var” dedi.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul