Nabucco ile TANAP birleşti

Nabucco ile TANAP birleşti
Nabucco ile TANAP birleşti
Nabucco ve TANAP teknik ve stratejik işbirliği mutabakatı imzaladı.

EKONOMİ SERVİSİ - Nabucco Gas Pipeline International GmbH, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ile her iki tarafın da Güney Gaz Koridoru’nun geliştirilmesinde işbirliği yapmayı resmi olarak kabul ettiği bir mutabakat ve işbirliği anlaşması imzaladı.

Mutabakat, Nabucco ve TANAP’ın teknik ve stratejik bilgi alışverişinde bulunmasını ve “ilgili projelerinin geliştirilmesini destekleyecek şekilde işbirliği yapmasını” öngörüyor.

Mutabakatta ayrıca, Avrupa Birliği ve Güneydoğu Avrupa bölgeleri için gaz tedarikinin güvenilirliğini ve çeşitliliğini arttırmak üzere doğal gaz taşıma güzergâhlarının daha da çeşitlendirilmesi gerekliliğinin altı çiziliyor

Nabucco Gas Pipeline International GmbH Genel Müdürü Reinhard Mitschek konuyla ilgili olarak, “Bu Mutabakat, Güney Gaz Koridoru’nun iki ayrılmaz parçası arasındaki ilişkiyi daha da sağlamlaştırarak bizleri Avrupa’nın gaz tedarikinin çeşitlendirilmesi yönündeki ortak hedefimize bir adım daha yaklaştırdı. Bu mutabakat, bilginin ve her iki proje için de hayati önem taşıyan faaliyetlerin karşılıklı paylaşımı için bir çerçeve oluşturuyor” yorumunda bulundu.

Nabucco Gas Pipeline International GmbH Finans Direktörü Frank Siebert ise: “Bu Mutabakatı imzalamaktan mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki aylarda Şah Deniz gazını Avrupalı tüketicilere ulaştıran değer zincirindeki tüm halkalar, proje takvimlerini bir araya getirerek tüm paydaşlara azami ticari fayda sağlamak için birliği içinde çalışacaklar. İmzalanan Mutabakat, bu süreç için önemli bir adım teşkil ediyor” ifadesini kullandı.

Nabucco boru hattı, Hazar Bölgesi gazını Türkiye -Bulgaristan sınırından başlayarak Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Baumgarten’daki Orta Avrupa Gaz Merkezi’ne götürmek üzere planlandı. Güney Gaz Koridoru’nun merkez bileşeni olan NABUCCO, Güney Doğu Avrupa ve Batı Avrupa’nın büyüyen ekonomilerinde bulunan 500 milyonun üzerindeki potansiyel müşteriye gaz dağıtımı yapılması amacıyla konumlandırıldı.

bigPara.com