Nabucco'da Bakü Cephesi de düşüyor

Rusya'nın doğalgaz tekeli Gazprom, Azerbaycan Milli Enerji Şirketi ile doğalgaz alım anlaşması imzalayarak Nabucco'nun Azeri kaynağını da kuruttu

ANKARA / BAKÜ - Türkiye’nin büyük önem verdiği Avrupa Birliği tarafından da desteklenen Nabucco doğalgaz boru hattı projesi bir darbe de Bakü’den yedi. Avrupa’yı adeta avucunun içine alan Rusya’nın doğalgaz tekeli Gazprom, Azerbaycan Milli Enerji Şirketi ile doğalgaz alım anlaşması imzalayarak, Nabucco’nun Azeri kaynağını büyük ölçüde kuruttu.
AB, Rusya’nın doğalgaz pazarındaki tekelini kırmak için, kısa vadede Azeri ve İran, uzun vadede Irak ve Türkmenistan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Nabucco doğalgaz boru hattı projesini tasarlamıştı. Projenin gerçekleşmesi için kurulan uluslararası konsorsiyum, boru hattının içini dolduracak doğalgazı bulmak ve geçiş esaslarını belirlemek için kaynak ülkeler ve geçiş ülkesi Türkiye ile pazarlıkları sürdürüyordu. ABD’nin İran doğalgazına karşı çıkmasıyla Azeri doğalgazının öne çıkması, Azerbaycan’ın müttefiki Türkiye’yi de memnun etmişti. Türkiye, Azeri doğalgazına öncelik verilsin diye kendisi için bile almayı planladığı Irak doğalgazında ağır davranıyordu. 

Rusya’yla yarış zor
Türkmenistan ve Kazakistan’da bağlayıcı kontratlar imzalayan ve Nabucco’nun uzun vadeli kaynaklarını kurutan Gazprom, şimdi de kritik bir adım atarak Azerbaycan’la anlaşma imzaladı. Bakü’de Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in himayesinde biraraya gelen Gazprom Başkanı Alexi Miller ile Azerbaycan Ulusal Enerji Şirketi Başkanı Rovnak Abdullayev’in imzasını taşıyan belge, Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz’de çıkarılan Azeri doğalgazının Rusya’daki Enterkonnekte doğalgaz sistemine bağlanmasını öngörüyor. Gazprom, böylece Azeri doğalgazını kendi hatları üzerinden Avrupa’ya satmayı hedefliyor. 

Irak yeniden öne çıkacak
Nabucco’yu destekleyenler, Bakü’deki yeni anlaşma ile sarpa saran kaynak sorununu için Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi nedeniyle karşı çıktığı Irak kaynağına yönelecek. (Radikal)