Nabucco'ya Avrupa'dan 4 milyar avroluk kredi

Nabucco'ya Avrupa'dan 4 milyar avroluk kredi
Nabucco'ya Avrupa'dan 4 milyar avroluk kredi

Nabucco CEO su Mitschek: Önemli bir adım daha atıldı.

BRÜKSEL - Orta Asya ve Ortadoğu gazını Avrupa’ya taşıyacak 7.9 milyar avroluk Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin inşası için üç uluslararası finans devi 4 milyar avro kredi hazırlığına başladı. 

‘Önemli bir adım daha attık’
Türkiye ’den Botaş’ın da hissedarı olduğu Nabucco’yla anlaşma imzalayan finans kuruluşlarından Avrupa Yatırım Bankası (EIB) 2 milyar avroya kadar, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 1.2 milyar avroya kadar ve Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu (IFC) 800 milyon avroya kadar kredi vermeyi değerlendirmeye aldı. Uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileriyle Brüksel’de ortak basın toplantısı düzenleyen Nabucco CEO’su Reinhard Mitschek, konuşmasında uluslararası finans kuruluşlarının imzasıyla çoğunluğu Türkiye’den geçen 4 bin kilometrelik ve toplam 31 milyar metreküp kapasiteli boru hattının hayata geçirilmesi yönünde önemli bir adımın daha geride bırakıldığını söyledi.
Yapılacak değerlendirmenin ardından 4 milyar avroya kadar kredinin gelecek yıl onaylanmasını beklediklerini söyleyen Nabucco CEO’su Reinhard Mitschek, böylece inşaatına başlanacak projede 2014 yılı sonlarında ya da 2015 yılı başında, ilk aşamada 18 milyar metreküp Azerbaycan ve Irak doğalgazının taşınmaya başlanabileceğini söyledi.
Mitschek, ilerleyen dönemde buna Türkmenistan ve Mısır başta olmak üzere bölgedeki üretici ülkelerden ilave arzlar sağlanabileceğini de ifade etti. (aa)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  Ortadoğu