Nabucco'ya Azerbaycan'dan destek

Nabucco'ya Azerbaycan'dan destek
Nabucco'ya Azerbaycan'dan destek

Botaş Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev (soldan sağa) basın mensuplarına olumlu mesajlar verdi. FOTOĞRAF: METİN PALA / AA

'Azerbaycan'ın herkese yetecek gazı var' diyen SOCAR'ın Başkanı Abdullayev, 'Nabucco projesine siyasi olarak destek ve öncelik veriyoruz. Ülkemin gaz rezervleri alternatif boru hatlarına gerekli arzı sağlayabilecek düzeyde' dedi

İSTANBUL- Hazar ve Ortadoğu gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde hükümetlerarası anlaşmaya sayılı günler kala Azerbaycan’dan destek geldi. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın Başkanı Rövnag Abdullayev, “Nabucco projesine siyasi olarak destek ve öncelik veriyoruz” dedi.
13 Temmuz’da Ankara’da imzalanacak olan hükümetlerarası anlaşmanın ardından altı ay içinde Nabucco Projesini destekleme anlaşması olarak yorumlanabilecek detay anlaşmanın yapılacağını açıkladı. Yıldız, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın Başkanı Abdullayev ve beraberindeki heyetle yaptıkları görüşme arasında bir basın toplantısı düzenledi. 

Yüzde 15 yanıtsız
Türkiye’nin Nabucco Hattı’ndan yüzde 15 indirimli doğalgaz talebinde geri adım attığına ilişkin yabancı basında çıkan haberlere Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Bizim şirketlerle ya da hükümetlerle yürüttüğümüz müzakere sürecinin ayrıntılarını burada vermemiz çok doğru olmaz. Ama zaman zaman ön plana çıkardığımız zaman zaman geri plana koyduğumuz bir kısım başlıklar olacaktır. Bu da o başlıklardan bir tanesidir” dedi.
13 Temmuz’da Ankara’da yapılacak olan hükümetlerarası toplantının ardından Yıldız, altı ay içinde detaylı bir anlaşma imzalayacaklarını söyledi. Yıldız, “Bu anlaşma, bu projenin asıl firmasıyla beraber Türkiye’nin yapacağı bir anlaşma olacak. Proje destekleyici anlaşma ile bu bir bütünlük arz edecektir” diye konuştu.

İran gaz tedarikçisi
Ayrıca Taner Yıldız, Nabucco Projesi’ne İran’ın dahil olmamasının, gaz rezervini Nabucco’ya aktaramayacak olmasıyla değil, Prag çerçevesinde bulunmamasıyla ilgili olduğunu söyledi. Yıldız, İran’ın da bu projenin gaz tedarikçisi ülkelerinden biri olduğunu kaydetti. Projenin maddi getirisinin yanı sıra, önümüzdeki günlerde kaynak ülkelerle tüketici ülkeler arasında sürekli yoğun bir trafik olacağını aktaran Yıldız, “Bu konunun birçok uluslararası ilişkiyi ve siyaseti dahi etkileyebileceği kanaatindeyim. Bu manada Cezayir’i, Mısır’ı, İran’ı, Irak’ı, Türkmenistan’ı, Azerbaycan’ı, Rusya Federasyonu’nu bunların dışında tutmak veya bir yere lokalize etmek mümkün olmayacaktır” dedi.

Nabucco’ya tam destek
Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev de Azerbaycan gazının uluslararası pazarlara çıkması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Abdullayev, Azerbaycan’ın halihazırda Türkiye, Rusya, Gürcistan ve İran’a gaz verebileceğini kaydetti. Azerbaycan’ın gaz rezervlerinin çok güçlü olduğuna değinen Abdullayev, şöyle dedi: “Azerbaycan’da geniş gaz rezervleri vardır. Azerbaycan’ın 31-40-50 milyar metreküp gazı ihraç etme imkanı vardır. Ümit yatağında 200-250 milyar metreküp gaz yatakları var, Şahdeniz’de 1 trilyon 200 milyar metreküp gaz yatakları var. Bunları hayata geçirmeye imkânı var. Bu pazarların hangisi bizim için fizibiliteyse o pazarlara gaz verme imkânlarını araştıracağız. Ama Nabucco projesine siyasi olarak destek ve öncelik veriyoruz.”

Geri adım sinyali
Türkiye’nin yüzde 15 talebinden vazgeçmesine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Yıldız, tekliflerde zaman zaman geri plana atılma söz konusu olabileceğini belirtti. Yıldız, şöyle dedi: “Bu şirketlerin bir araya geldiği bir projedir. Hükümetlerin bir araya geldiği bir proje değildir. Yüzde 15’le alakalı geldiğimiz konuda, şirketler bunun arz güvenliği kısmını taahhüt etmişlerdir ama fiyatlamayla ilgili konuda bu taahhüde girmemişlerdir. Biz bunu istedik ama bunun karşılığında da bir kısım şartlar masaya koyduk. Bizim şirketlerle ya da hükümetlerle yürüttüğümüz müzakere sürecinin ayrıntılarını burada vermemiz çok doğru olmaz. Ama zaman zaman ön plana çıkardığımız zaman zaman geri plana koyduğumuz bir kısım başlıklar olacaktır. Bu da o başlıklardan bir tanesidir.” 


Azerbaycan ve Türkiye pazarlık masası uzadı
İki ülke arasında gerçekleştirilen görüşmelerde futbol turnuvasına kadar taşınan, Türkiye’nin Azerbaycan’dan Şahdeniz 1 Projesi kapsamında satın aldığı gazın fiyatının revize pazarlığında kördüğüm çözülemedi. Yıldız, fiyat konusunda bir mesafe kat etmediklerini ifade etti. Yıldız, Türkiye tarafının sunduğu teklif üzerine Azerbaycan tarafının da bir karşı teklifi olacağını, rakamlar üzerinde biraz daha çalışılması gerektiğini belirtti.
Azerbaycan’ın Rusya ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasının ardından Türkiye’nin Şahdeniz Doğalgaz Boru Hattı’ndan aldığı doğalgazın revize edilecek fiyat teklifinde bir değişiklik yaratıp yaratmayacağı sorusunu şöyle yanıtladı: “Bu anlaşma fiyat olarak bir argüman olarak girebilir burada. Bir argümandır. Ne kadar etkiler fiyatı? Onu Sayın Rövnag’a sormak lazım. Biz teklifimizi Rusya anlaşmasından da önce yaptık, şu anda da o noktada duruyoruz. Çünkü verdiğimiz fiyatın hem projenin fizibl oluşuyla alakalı dengeyi koruduğu hem de her iki ülkenin de menfaatlerini koruduğu tarzında bir şey söyleyebilirim.”
Azerbaycan heyeti ile görüşmelerinde Şahdeniz 1, Şahdeniz 2 ve transit geçişlerle ilgili konularda müzakereleri sürdürdüklerini ifade eden Yıldız, heyetle yaptıkları görüşmelerde henüz anlaşma noktasını yakalayamadıklarını kaydetti. Yıldız, 2015-2016’da alınacak yeni gaz bağlantılarıyla alakalı yapılan çalışmalar da dahil olmak üzere görüşmelerde bir sonuca ulaşılacağı ümidini dile getirdi. Bakan Yıldız, “Adım adım mesafe kaydediyoruz ama henüz sonuca gelebilmiş değiliz” dedi.
(Radikal)