Nabucco'yu BOTAŞ kurtaracak

Nabucco'yu BOTAŞ kurtaracak
Nabucco'yu BOTAŞ kurtaracak
Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacı için gündeme gelen Nabucco Hattı'nın yeni güzergâhı belli oldu. Tedarik ve maliyet sorunlarını çözecek biçimde belirlenen yeni güzergâhta doğalgaz doğu sınırından itibaren yapılacak sıfırdan hat yerine Botaş'ın varolan hattından Avrupa'ya ulaşacak.


Begüm GÜRSOY KAYA

İSTANBUL - Güzergâhın değişmesinde Avrupa için yeni hat maliyetinin 7.9 milyar euroya ulaşması, Türkiye için ise BOTAŞ’ın fazla kapasitesi önemli bir etken oldu. Enerji Bakanlığı politik ve ekonomik çıkarları göz önüne alarak güzergâhın değiştirilmesini teklif etti. Yeni güzergâhta Nabucco’nun doğalgazı için Ankara Ahiboz toplanma noktası olacak. BOTAŞ ise borularından geçen gaz için iletim bedeli alacak. Radikal’e konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, projenin başlamasına yönelik planın, projenin ilk yıllarında uygulanacağını belirterek, “Boş kapasite oldukça BOTAŞ’ın hattını kullandırabiliriz” dedi.

Hükümetin yıllardır uluslararası arenada mücadele ettiği “Ahiboz enerji merkezi olsun” planı da bu güzergâhla hareketlenecek. Burada doğalgaz fiyatının belirlendiği uluslararası bir borsa kurulması da planlanıyor. Ayrıca, Avrupa’nın markajındaki bütün gazların birleşme noktası oduğu için ticaret merkezi olması hedefleniyor. Ancak yeni güzergâhta doğuda yeni hat inşa edilmeyeceği için 5 milyar euroluk inşaat hizmetinin ortadan kalkmasının, Türk firmalarını etkileyeceği belirtiliyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Borsa

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul