Nakliyeci kontak kapattı

Nakliye Platformu dün 25 Şubat tarihinde yürürlüğe girecek Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile nakliyecilere yetki belgesiz taşıma yasağı getirilmesini protesto amacıyla...

ANKARA/İSTANBUL - Nakliye Platformu dün 25 Şubat tarihinde yürürlüğe girecek Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile nakliyecilere yetki belgesiz taşıma yasağı getirilmesini protesto amacıyla birçok ilde toplantı düzenledi. Platform adına konuşan Ankara Nakliyeciler Derneği Başkanı Kaptan Erdem, birçok ilde kamyoncuların çalışmayacağını belirtti.
Erdem, Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı söz konusu yönetmelikle, emeklerine kastedildiğini savundu. Erdem, bu düzenlemeyle kamyonculara yetki belgesiz taşıma yasağı getirildiğini ve 200 bin YTL belge ücretini ödemeye gücü yetmeyen ve banka teminat şartlarını yerine getirmeyen 450 binden fazla karayolu nakliye mensubunun 'devlet eliyle işsizleştirilmiş' olacağını öne sürdü. Erdem, sektörün AB kural ve uygulamalarına uygun biçimde düzenlenmesini kendilerinin istediğini ancak bazı itirazları olduğunu anlattı. "Avrupa Birliği normlarına uygun yasal düzenleme yapılıyor bahanesiyle mesleklerimizin elimizden alınmasına karşıyız" diyen Erdem, 'belli bir azınlık daha fazla kazansın ve sektör tekellerin eline bırakılsın' diye on binlerce küçük ve orta ölçekli işletmenin, yüz binlerce bireysel taşımacının yok edilmesine karşı olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
'200 bin YTL haraç mı?'
"Hiçbir sektörden 200 bin YTL'lere varan teminat mektupları talep edilmemektedir. Belge parası adı altında sürekli ve sistemli bir şekilde varlık vergisi ödemeye karşıyız. Anayasa ile güvence altına alınmış olan çalışma hakkımızın para ile satılmasına karşıyız. Bu nedenle Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Mersin, İskenderun, Gebze, Gaziantep, İstanbul, Kayseri ve daha birçok ilde çalışmıyoruz."
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da Nakliye Platformu tarafından Sirkeci Tren Garı yanında düzenlenen açık hava toplantısına katılarak nakliyecilere destek verdi. Ağar, "600-700 bin kamyonu nereye, hangi çöplüğe atacaksınız? Milli serveti nereye koyacaksınız? Bu insanların ekmeklerini kim verecek? Gezdiğimiz bütün Anadolu yollarında, mola verdiğimiz kamyoncu lokantalarında gördüğümüz manzara şudur: Herkes hortumla birbirinden mazot çekmeye çalışıyor. İnsanlar, mazot parasını ödemekten uzak. 200 bin YTL'nin adı haraç mı, vergi mi" dedi.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen de, konuya ilişkin bir araştırma önergesini Meclis'e getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu: "Karayolları Taşıma Kanunu küçük nakliyeci, komisyoncu ve esnafı yok etmeye çalışan, tekelleşmeye yönelik bir uygulamadır."