Nano alışverişler

Nano alışverişler
Nano alışverişler
Bir zamanların uzay teknolojisi 'nano' artık alışverişin de vazgeçilmezi. Temizlik ürünlerinden giyime kadar sıçrayan nanoteknoloji dev bir pazar yarattı.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Devir değişti... Artık ne temizlik bezleri eskisi gibi ne de takım elbiseler, deterjanlar, duvar boyaları. Son 20 yıldır dünyanın üzerinde kafa patlattığı, milyarlarca dolar yatırım yaptığı ‘atomsal düzeyde mühendislik’ olarak tanımlanan nanoteknolojinin meyveleri artık her yerde. Deterjansız temizleyen bezler, kirlenmeyen elbiseler derken bir zamanların uzay teknolojisini evcilleştirerek nano tüketime hızlı bir geçiş yaptık. 

2.6 trilyon dolara koşuyor 
Nanoteknoloji artık yalnızca bir bilim dalı değil. Sanayiden sektörel uygulamalara, tıbbi tanı ve görüntüleme merkezlerinden tekstil, otomotiv , tarım, gıda ve enerjiye kadar her alanda, farkında olsak da olmasak da hayatımızın içinde yer alıyor. Uzmanlar 2014’te nanoteknolojiyle ilgili dünyadaki pazar büyüklüğünün 2.6 trilyon dolar olacağını öngörüyor. Birkaç nano alışveriş tüyosü ile çarşı pazar keyfine yeni bir boyut katmak mümkün. ‘İyi nano alışverişler...’

Nanoyla canım nanoyla, temizlerim her yeri onunla!
Nanoteknoloji, temizliğe de el attı. Üretilen nano bezlerle deterjandan tasarruf ve çevre koruma vaat ediliyor. Piyasada akıllı bez olarak ünlenen ürünlerin fiyatları ise bez işte denilerek geçilmeyecek cinsten. Nanobezle temizlik için yaklaşık 30 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Market ve internette bir araştırma ile onlarca farklı markanın ürününe ulaşmak mümkün.

Nano ile deriler hafifledi
Derimod’un nanoteknoloji ile ürettiği dünyanın en hafif deri ceketi beklenenin üzerinde bir ilgi ile karşılaşmış. Ağırlıkları 680-700 gr olan ceketlerin fiyatları ise 399-679 TL arasında. Şirket yetkilileri yaz dönemine rağmen bu kategoride satışların çok yüksek olduğunu söylüyor.

Mutfaklarda da başköşede
Nanoteknoloji ile üretilmiş yapışmaz tava, tencere ve mutfak gereçleri pazarda en fazla talep gören ürünler arasında yer alıyor. 10-150 lira ile nanolu bir yemek keyfi yapmak mümkün.

Nano nedir?
Yunanca ‘cüce’ anlamına geliyor. Bu kavram ile tanımlanan ifadeler, herhangi bir ölçünün milyarda birini gösterir. “Atomsal düzeyde mühendislik” olarak da tanımlanan nanoteknoloji fikri, 60’lı yıllarda ortaya çıktı. 90’lı yıllarda ise daha çok hayatın içinde yer almaya başladı. Yeni enerji ihtiyacı ve artan çevre kirliliği bu araştırmaları hızlandırdı.

Kırışmayan takım en çok satanlar listesinde
Nano modasının Türkiye ’deki öncülerinden biri de Kiğılı. Marka nanoteknoloji ile su geçirmeyen, kir tutmayan ve kırışmayan takım elbise üretti. Bir yıl önce satışa çıkan takım elbiseler şu anda markanın tüm mağazalarında en çok satanlar listesinde ilk sıraya oturmuş durumda. İndirimli fiyatların geçerli olduğu şu günlerde nano takım elbiselerin fiyatı 249 ile 499 TL arasında değişiyor.

Yaşlanmaya karşı nano krem modası
Kozmetik devleri son yıllarda nano parçacık içeren makyaj ürünlerinden büyük kârlar elde etti. Kremden ruja, fondötenden göz farına kadar nanoteknoloji ile üretilen ürünler uluslararası kozmetik devlerinin cirolarını katladı. Özellikle 45-300 liraya satılan yaşlanmayı geciktirici kremler nanoteknoloji harikası. ABD ’de nanoteknoloji patent başvurusunda 6. sırada olan L’Oreal, 200 nanoteknoloji ürününün patentine sahip.

DİZİLERDEKİ YARATICILIK
Kibele raflarda 
Yaklaşık üç yıl önce, TV’de dikkatimi çeken “Yol Arkadaşım” adlı dizide, boşandıktan sonra kızıyla kurduğu hayatta, bir kuran kadın karakter ilginç bir fikirle marka yaratmıştı. Diziden kalan bu görüntü nihayet hayata geçirilmiş. Ayvalıklı Özgün Zeytinyağı firması, Bereket Tanrıçası Kibele’den esinlenerek, çıplak kadın vücudu görünümlü cam şişede zeytinyağı satıyor. Küçük boy şişenin fiyatı 10 lira.

bigPara.com