'Nasılsa 5 yıl sonra yokuz' mu diyorsunuz?

'Nasılsa 5 yıl sonra yokuz' mu diyorsunuz?
'Nasılsa 5 yıl sonra yokuz' mu diyorsunuz?
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleri, hükümetin kur ve cari açık konusundaki politikalarına isyan etti.
Haber: ARAM EKİM DURAN / Arşivi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Ekim ayı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ’ı ağırlayan ihracatçılar, giderek değer kazanan Türk Lirası ve artan cari açık nedeni ile hükümeti yaylım ateşine tuttu. Edinilen bilgilere göre, toplantının basına kapalı bölümünde söz alan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Babacan’a “Cari açık bu politikalarla daha da büyüyecek gibi görünüyor. Türkiye 2001’deki gibi bir kriz yaşayacak korkum var. ‘Beş yıl sonra burada olmayacağız’ rahatlığıyla mı hareket ediyorsunuz?” dedi.
Tanrıverdi’nin sözleri karşısında sinirlenen Babacan ise, “Bizim politikalarımız uzun vadeli. 2023’e 500 milyar dolar ihracat koyduğumuzu hatırlatırım” yanıtını verdi. Yaklaşık 2,5 saat süren basına kapalı toplantıda ihracatçılar hükümetin para politikasını sert ifadelerle eleştirdi. Babacan’a eleştiriler özetle şöyle:

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Doğrudan yatırımların 4,1 milyar dolar olduğu dönemde 27,9 milyar dolarlık açığın portföy yatırımları ile finansmanı ekonomide kırılganlık oluşturuyor.”
Başkanvekili Ahmet Akbalık: “Sıcak parayı destekleyen bu politikalarla ekonomiyi enkaza götürürsünüz.”
Başkanvekili Ali Nedim Güreli: “Oğlum, yıllardır ısrarla Küba ’ya gitmek ve ölmeden Castro’ya görmek istiyor. Ona ‘boşver ben sana buradaki uygulamalarla Castro rejimini gösteririm’ diyorum”
İcra komitesi Üyesi Bülent Aymen: “İthalatçı olmamızı istiyorsanız söyleyin. Ancak sonra ‘istihdam’ diyerek bize gelmeyin.”
İcra Komitesi Üyesi Adnan Dalgakıran: “Temel ağır şikayetlerle doktora gitmiş. Doktor, karaciğerin, kalbin, beynin her yerin sağlam deyince Temel, ‘Desene öte tarafa sağlam gideceğiz’ yanıtını vermiş. İhracatçının durumu da buna benziyor.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Ali Babacan

  ,

  Küba

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul