National Geographic Çin'de İzmir'i ve Türkiye'yi tanıtacak

National Geographic Çin'de İzmir'i ve Türkiye'yi tanıtacak
National Geographic Çin'de İzmir'i ve Türkiye'yi tanıtacak

Çinlilere Türkiye?yi anlatmak isteyen National Geographic ekibi İzmir, İstanbul, Pamukkale ve Bodrum?u gezdi.

National Geographic Traveller'ın Çin Halk Cumhuriyeti'nde yayımlanan editasyonunda yer alacak özel Türkiye bölümünde İzmir'e de yer verilecek. İTO Başkanı Demirtaş, 'Çin'de yapılan her tanıtım bu pazardan pay almak için önemli bir fırsat' dedi

İZMİR - Dünyanın en saygın dergileri arasında yer alan National Geographic Traveller’ın Çin Halk Cumhuriyeti’nde yayınlanan editasyonunda yer alacak özel Türkiye bölümünde İzmir’e de yer verilecek. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, her yıl 40 milyonu aşkın Çinli turistin çeşitli ülkeleri gezdiğini belirterek, “Çin’de yapılacak her tanıtım bu büyük pazardan yer almak adına çok önemli bir fırsat” dedi.
National Georghaphic grubunun dergilerinden National Gographic Traveller’ın (NGT) Çin Halk Cumhuriyeti’nde yayınlanan editasyonunun 2009 Aralık Sayısı’nda özel Türkiye Bölümü yayınlanacak. Çin’de her ay 500 bini aşkın tirajı olan derginin Baş Editörü Liao Min’in başkanlığındaki yedi kişilik ekibin Türkiye’de geniş kapsamlı çalışma yapacak. Bu kapsamda Çinli NGT Ekibi İzmir ve İstanbul’un yanısıra Selçuk, Pamukkale, Aydın ve Bodrum’u da ziyaret edecek.
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleri ve daveti sonucunda NGT’de Türkiye özel bölümünün hazırlanacağını belirterek, şöyle dedi:
“Ayrıca THY da bu çalışmaya sponsorluk yapıyor. Bu sayıda İzmir’in de yer alması bizim için çok önemli bir fırsat. İzmir’e yapılacak seyahat sırasında Kadifekale, Agora, Kemeraltı, Konak Meydanı, Kordon, Şirince Köyü, Selçuk’u kapsayacak bir gezi programı hazırladık. İzmir’in tarihi ve kültürel özellikleriyle ilgili bilgi dosyaları hazırladık.  Arkeolog ve uzman arkadaşlar bütün İzmir gezisi boyunca kendilerine eşlik edecek. İzmir’in kurulduğundan itibaren üzerinde yaşanılan iki şehirden biri olduğu gerçeğine vurgu yapılacak bir gezi programı hazırladık. Oda olardak ekibe gereken her türlü desteği vereceğiz.”

‘Daha fazla turist çekilebilir’
Her yıl 40 milyonu aşkın Çinli turistin dünyayı gezdiğini ama Türkiye’nin bundan aldığı payın onbinlerle ifade edildiğine dikkat çeken Demirtaş, “Bu büyük pazardan pay almak istiyoruz. Çin’de 500 bin tirajı bulunan ve okuyucularının seyahat kararlarında son derece etkili olan National Geographic Traveller’ın Türkiye Özel Bölümü yayınlamasının Türkiye’nin ve kentin tanıtımı için büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Ayrıca 2010 Şangay EXPO’sunda İzmir’in özel bir standı yer alacak. Bunun öncesinde de İzmir’in tanıtımı sağlanmış olacak. Bundan sonra da Çin Halk Cumhuriyeti’nde Türkiye’nin ve kentin tanıtılması, Çinli gazetecilerin Türkiye ve İzmir’i ziyaret etmeleri için çalışmalarımız devam edecek” dedi. (anka)