'Navlun desteği verin oto ihracatını uçuralım'

İSTANBUL - Otomotiv sanayi ihracanı artırmak için devletten destek bekliyor.  Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (UTAYSİB) Başkanı Ferit Sünneli, yüzde 50 navlun desteğiyle özellikle uzak pazarlara milyar dolarlık ihracat yapabileceklerini söyledi.
Türk otomotiv endüstrisinin 2009 yılı performansını değerlendiren ve 2010 yılı ile ilgili öngörülerini ortaya koyan Sünneli, 2010 yılı için iyi, kötü ve gerçekçi olmak üzere üç senaryo ortaya koydu. Sünneli iyi senaryoya göre 20 milyar, kötü senaryoya göre 14-15 milyar dolar, gerçekçi senaryoya göre ise 17 milyar dolar ihracat beklediklerini söyledi.
Özellikle uzakyol navlunlarında 50 milyon dolarlık bir destekle otomotiv yan sanayinin uzak pazarlara milyarlarca dolarlık ihracat yapabileceğinin araştırmalarla belirlendiğinin altını çizen Sünneli, “Uzakyol navlun giderlerinin yüksek olması nedeniyle yan sanayicilerimiz uzak pazarlara mal satamıyor. Yaptığımız araştırmalarda yüzde 50 destekle bu ülkelere ihracatın kapısını daha kolay açabiliriz. Yapılan araştırmalarda Amerika’daki yan sanayi ‘biz battık’ diyor.Rekabetçilikten uzak navlun ücretlerinde ne olur yüzde 50 destek sağlansa, yani 50 milyon dolar destekle bizim yan sanayimiz uzak pazarlara bir milyar dolarlık ihracat yapar” dedi.Otomotiv endüstrisi, küresel kriz nedeniyle 2009 yılını 16.5 milyar dolarlık dış satış hedefiyle kapatmayı planlıyor. 2008 yılında toplam araç üretiminin bir milyon 150 bin adet olduğunu hatırlatan Sünneli, bu yıl bunun yüzde 30’unu kaybettiklerini söyledi. 

Hurda indirimi için geç değil
Hurda indirimine değinen Sünneli, “Yine de çok geç kalınmış değil hurda indirimi derhal hayata geçirilmeli. AB ülkeleri bunu yaptı biz niye yapmıyoruz hala anlamış değiliz. Geçmişte bunu yaptık, yanlışlarımız oldu ama bununla ilgili görüşlerimizi ilgililere söyledik. Ticari araçlarda yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 8’e indirelim, traktörde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indirelim dedik. 3 milyon araç 20 yaşın üzerinde, hurda indirimi üretimde önemli ve artış sağlayacak, istihdamı koruyacak. Ama biz üç desteği maalesef alamadık. Hurda indirimi, KDV ve lojistik destek” dedi. (Radikal)