NBG Finansbank hissesi satıp banka alacak

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan Ulusal Bankası (NBG) 2006 yılında satın aldığı Finansbank’ın hisselerinin yaklaşık yüzde 20’sini  satışa çıkarmayı kararlaştırdı. Yarın başkent Atina’da yapılacak NBG yönetim kurulu toplantısında Finansbank hisselerinin bir bölümünün satışa çıkarılması onaylanacak.
Açıklamada NBG’nin Finansbank’ın en az yüzde 75 hissesini elinde bulunduracağı belirtildi. Hisse satışının ise en kısa zamanda gerçekleşeceği kaydedildi. Yunanistan’ın en büyük banka kululuşu olan NBG bu satışı 2.8 milyar avro sermaye artışını sağlamayı hedefliyor. Sözkonusu sermaye artışı Finansbank hisseleri satışından başka, 631 milyon avro nakit, yeni hisse senedi ve tahvil satışı ile sağlanacak.
Hisse senedi ve tahvil satışından 1.8 milyar avro sıcak para bekleniyor. Bu satışın garantörleri Credit Suisse, Deutche Bank, Goldman Sachs ve Morgan Stanley olacak.
Atina’da ekonomi çevreleri, NBG’nin sermaye artışı ile sıcak para bulundurup bazı küçük Yunan bankalarını satın alma niyetinde olduğunu belirttiler. NBG Yönetim Kurulu Başkanı Vasilios Repanos sözkonusu sermaye artışının NBG ve Yunan ekonomisi için ortamın düzeldiğine kanıt teşkil ettiğini söyledi.
Finansbank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras ise dün yaptığı yazılı açıklamada “Bu arz sonucunda elde edilen gelirin bir kısmı, Finansbank’ın sermaye artırımı için kullanılacak ve bankamızın önümüzdeki dönemde büyümesini destekleyecek” dedi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na da açıklama yapıldı.


    ETİKETLER:

    Yunanistan

    ,

    Cunda