'Ne kriz, ne erken seçim var'

Sanayi Bakanı Ali Coşkun, dış ticaret ve cari işlemler açığının hassasiyetle takip edildiğini belirtirken, 'Bir ekonomide makroekonomik dengeler, tüm olarak değerlendirilir. Sadece birine saplanılarak kriz türküsü söylenmez" dedi.

İSTANBUL - Sanayi Bakanı Ali Coşkun, dış ticaret ve cari işlemler açığının hassasiyetle takip edildiğini belirtirken, 'Bir ekonomide makroekonomik dengeler, tüm olarak değerlendirilir. Sadece birine saplanılarak kriz türküsü söylenmez" dedi. Ali Coşkun, İstanbul Üniversitesi İktisat Kulübü tarafından düzenlenen 'Ekonomi Zirvesi 2005' konulu panele katıldı.
Günümüzde sermayenin dini ve milliyeti kalmadığını ifade
eden Coşkun, sermayenin kâr ve huzur bulduğu yere gittiğini söyledi. Türkiye'nin son yıllarda yanlış politikalar yüzünden krizlere sürüklendiğini belirten Coşkun, bürokratik engelleri kaldırma savaşı verdiklerini kaydetti.
Ali Coşkun konuşmasında, 'kriz olacağı' yönündeki söylentilere de değinerek şunları kaydetti: "Kriz olacak ne var? Dış ticaret açığı, cari ödemeler... Tabii hassasiyetle izliyoruz. Bir ekonomide makro dengeler tüm olarak değerlendirilir. Sadece birine saplanılarak kriz türküsü söylenmez. Bunlar kimlerdir? 'Acaba paniğe kapılırlar da yine gece yarısı zengini olur muyuz', 'Türk parası çok değer kazandı, bir gecede devalüasyon olur da acaba bir şeyler vurur muyuz?' diye düşünenler. Onun için şu anda ne kriz var, ne de erken seçim var." Coşkun, Türkiye'nin Maastricht Kriterleri'ni sağlaması için 2015-2020 arasında tarih biçtiğini, ama kendilerinin 2007 sonunda bu hedefi yakalayacaklarını savundu.
'800 bin bedavacı var'
Sanayi Bakanı Ali Coşkun bir soru üzerine de, "800 bin kişi hiçbir iş yapmadan devletten maaş alıyor. Çalışmadan devlete yük olmak kimsenin hakkı değil. Hatır gönülle, adama göre değil, işe göre adam alma dönemi çoktan geldi geçiyor" dedi.