Ne olursan ol Anadolu'ya yatırıma gel

Bundan yüzyıllar önce "Ne olursan ol, yine gel" demişti Mevlana. İşte bu sonsuz hoşgörü 21. yüzyılda bile günde 2 bin-2 bin 500 yabancı turisti Konya'ya çekiyor. Yılda 2.5 milyon turist Mevlana'yı evinde ziyaret ediyor. Konya yatırımcıya da aynı hoşgörüyle sesleniyor: Dünyada markalaşmak istiyorsanız, gözünüzü Anadolu kentlerine çevirin.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

KONYA - Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) düzenlediği ‘Gelişen Kentler Zirvesi’nin ikincisine ev sahipliği yapan Konya, esnafından sanayicisine kadar bu mesajı veriyor. Kent, turizmin yanında büyük ve uygun fiyatlı arazileriyle başta gayrimenkul olmak üzere, organik tarım ve güneş enerjisi potansiyeliyle yatırımcıları bekliyor.

80 sektör üretim yapıyor
İşsizliğin Türkiye ortalamasının üstünde olduğu ve 400 bin kişinin aktif çalışma hayatında yer aldığı Konya’da, 80’e yakın farklı sektörde üretim yapılıyor. Şehirde 30 bin 200 işyeri var ancak 20 binden fazlası sadece 1-3 kişiyi istihdam sağlıyor.
Kentte TOKİ ile kentsel dönüşüm hazırlığı yapılıyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar , Konya’nın hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle zirveye oynadığını belirtti. Bayraktar, “Konya’ya 700 milyon TL yatırım yaptık, 10 bin konutu aştık, 2 bininin de inşaatı devam ediyor. Elhamdülillah 4 üniversite de var şehirde” dedi.

Tekfen 1000 konut dikecek
Gözünü Anadolu ’ya diken gayrimenkul şirketlerinden biri de Tekfen Emlak Geliştirme. Konya’nın Meram ilçesinde 300 dönümlük bir arazide konut projesi yapmaya hazırlanan Tekfen, bundan sonraki projelerinde de Anadolu’yu ilk sırada tutacak. Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, 250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, artık işlerin sadece İstanbul’dan yürüyemeyeceğini söyledi.

bigPara.com