'Ne olursan ol gel'

Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasını bekleyen yabancı yatırımcı harekete geçti. Pek çok ülkeden fonlar toplu alım peşine düştü.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de yatırım yapmak için dört gözle Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasını bekleyen yabancı yatırımcılar vakit kaybetmeden harekete geçti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasının ardından İngiltere, Almanya, İskandinav ülkeleri, Uzakdoğu ve Ortadoğu ’dan Türkiye’de yatırım yapmak için başvurular geldiğini açıklarken, gayrimenkul firmaları toplu alımlar için masaya oturdu. Yasaya göre bundan böyle 183 ülkenin vatandaşı gerçek kişi olarak, belli kıstaslara ve ülke menfaatlerine göre askeri alanlar, yasak alanlar, stratejik bakımdan önemi haiz alanlar hariç, Türkiye’de taşınmaz mal, gayrimenkul, bina, ev ve arsa sahibi olabilecek. Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, şu anda toplu alım yapmak isteyen çok sayıda yabancı yatırımcının piyasada görüşmeler yaptığını açıkladı. Orta Avrupalı yatırımcılardan teklif aldıklarını belirten Durbakayım, “Bireysel taleplerin yanı sıra fonlardan da yoğun bir talep var. Biz de 1500 konut alımı için bir yabancı fondan teklif aldık. Gösterdiği performans ile dünyanın gözü Türkiye’nin üzerinde. Yatırımcı da bu nedenle toplu alım yapıp buradan prim elde etmek istiyor. Ancak biz toplu satışa sıcak bakmıyoruz” dedi.
Körfez fonları devrede
Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş da yabancı yatırımcıların Türkiye’deki projelerle yakından ilgilendiğini söyledi. “Türkiye güvenli bir liman. Ayrıca İstanbul da dünyada yaşanabilir şehirler arasında gösteriliyor” sözleriyle bu ilginin nedenini açıklayan Varlıbaş, özellikle bireysel yabancı yatırımcıların satın alıma geçtiğini kaydetti. Toplu alımlar için ise piyasada özellikle Körfez fonlarının dolaştığını ifade eden Varlıbaş, fonlar da dahil olmak üzere birçok yatırımcı ile görüşme halinde olduklarını vurguladı.

İngİltere’den Uzakdoğu’ya talep var
Mütekabiliyet Yasası ile ilgili dün basın toplantısı düzenleyen Erdoğan Bayraktar, “Bakanlar Kurulu kararı beklendiği için 18 Mayıs’tan itibaren yabancıya satış uygulaması durmuştu. Ama zannediyorum 2 gündür süratli bir uygulama başladı. Her taraftan haberler geliyor. Biz dünyadaki, ülkemizdeki gelişmelere paralel olarak bu yatırım ortamını iyileştirmek için gerekeni yapıyoruz” dedi.

Yenİ düzenleme ne getİrİyor?
Eski düzenlemedeki imarlı alanların yüzde 10’unu kapsayan sınırlama genişletilerek ilçe yüzölçümünün özel mülkiyete konu alanlarının yüzde 10’u şeklinde belirlendi.
Eski düzenlemede, yabancı uyruklu bir gerçek kişinin ülke genelinde edinebileceği taşınmazlarla bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hakların toplam yüzölçümü 2.5 hektarı geçemiyordu. Yeni düzenlemeyle, yabancı gerçek kişiler ülke genelinde kişi başına 30 hektarı geçmemek kaydıyla Türkiye’de dilediği sayıda mesken, iş- yeri, arsa edinebilecek.
İşyeri ve konut sınırlaması kaldırıldı. Bakanlar kuruluna bu miktarı iki katına kadar arttırma yetkisi verildi.
Yapısız taşınmaz edinen yabancıların projelerini 2 yıl içinde bakanlığa onaylatması gerekecek. Süresi içinde proje geliştirilmeyen taşınmaz tasfiye edilecek. Amacına uygun kullanılmaması durumunda da Hazine adına tescil edilebilecek.
Şirketlerin taşınmaz ediniminde ise hiçbir değişiklik yapılmadı.

bigPara.com