Nema karşılığı krediye ilk gün 65 bin başvuru

Ziraat Bankası'nın 'nema karşılığı kredi' uygulamasına ilgi büyük oldu. İlk gün 65 bin 263 kişi kredi için başvururken, 22 bin 242 kişi kredisini aldı.

ANKARA - Ziraat Bankası'nın 'nema karşılığı kredi' uygulamasına ilgi büyük oldu. İlk gün 65 bin 263 kişi kredi için başvururken, 22 bin 242 kişi kredisini aldı. Genel Müdür Can Akın Çağlar, borcu olmayanların kredi almaması uyarısında bulundu.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, nema kredileriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında gelen talebin 81 milyon YTL olduğunu, 28 milyon 15 bin 23 YTL kredi kullandırıldığını, kişi başına ortalama tutarın bin 243 YTL olduğunu belirtti.
Can Akın Çağlar, aylık yüzde 2 faizle kullandırılan nema kredisinin kişi başına ortalama 875 lira olan kredi kartı borçlarının kapatılması imkânının doğacağını söylerken, borcu olmayanın nema kredisi kullanmamasını önerdi. Çağlar, "Eğer herhangi bir borç baskısı altında iseniz, yüzde 2'nin üzerinde bir maliyetle bir yerden kendinize borç bulamıyorsanız, bunun kapatılmasında kullanılması doğrudur. Eğer herhangi bir borcunuz yoksa ve yüzde 2'nin üzerinde bir getiri elde edemeyecekseniz, bu kredinin kullandırılmasının çok gerekli olmadığını düşünüyorum" dedi.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, hiçbir riski olmayan nema kredisine yüzde 2 faizin yüksek olduğu eleştirileri üzerine, tüketici kredilerinin de bu faizle kullandırıldığını ve altına düşemeyeceklerini vurguladı. Çağlar, piyasadaki en düşük faizi uyguladıklarını, faizler aşağıya doğru gittiğinde faizi gözden geçireceklerini söyledi. Nema kredisinin 1.5-2 katrilyon liraya ulaşacağı tahmininde bulunan Çağlar, bu tutarın cari açığa etkisinin olmayacağını hesapladıklarını söyledi.
Çağlar, bir soru üzerine Bankalar Birliği'nde 'kredi kartıyla taksitlendirme olayının oldukça sıkıntılı olduğu, bir an önce durdurulması gerektiği konusunda' toplantılar yaptıklarını belirtirken, ancak bu konuda düzenlemeler yapılacağı düşünüldüğü için şu anda diğer bankalar tarafından aktif bir çaba içine girilmediğini söyledi.
Sendikalardan eleştiri
Bu arada, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Başkanı Resul Akay, "'Hazine'de para yok' diyerek çalışanları ve kamuoyunu aldatan hükümetin, Ziraat Bankası aracılığıyla çalışanın nemasına karşılık tüketici kredisi vermesi, düpedüz tefeciliktir" dedi.