'Nerede merdiven altı varsa orayı basın'

'Nerede merdiven altı varsa orayı basın'
'Nerede merdiven altı varsa orayı basın'

Başbakan Erdoğan, 15?inci İstanbul Ev Tekstili Fuarı?nın açılışını yaptı. FOTOĞRAF: OZANGÜZELCE

Başbakan Erdoğan, merdiven altı çalışmaların ısrarla üzerine gideceklerini belirterek, 'Bu tür konuları lütfen gizlemeyin, hemen bize ihbar edin, gidip oraları basalım. Bu ülkede haksız kazanca 'evet' diyemeyiz' dedi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bankaların şu anda durumunun iyi olduğunu belirterek, “Ama bunu reel sektöre kredi vermemek suretiyle yapmaya kalkarsak, bu ülkemize de, sektöre de ihanet olur” dedi.
15’inci İstanbul Ev Tekstili Fuarı’nın (EVTEKS) açılışında konuşan Erdoğan, tekstil sektörünü rahatlatacak önlemleri aldıklarını ve almaya devam ettiklerini belirterek, yeni kabine revizyonuyla birlikte bu işin de üzerine çok daha kararlı bir şekilde gideceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Arkadaşlar, beraber çalışacağız. Bizden her şeyi beklerseniz netice alamayız. Bakın burada bir şey ifade ettiniz. Çin’den gelen malların burada maalesef sadece markaları değiştirilmek suretiyle ondan sonra yerli üretimmiş gibi sağa sola, yakın çevrelere satılışı... Diyorum ki, lütfen gizlemeyin, bize yardımcı olun. Ya bize ihbar edin, biz de oraları basalım. Bu tür hangi konular olsa hepsinin üzerinde de ısrarla duran birisiyim. Daha bu hafta Bakanlar Kurulu’nda, söyledim ‘Basacaksınız’. Petrolse petrol, sigaraysa sigara, şarapsa şarap, rakı ise rakı...
Nerede merdiven altı çalışma varsa, her yeri basacaksınız ve bunu bakanlar olarak yapacaksınız. Alacaksınız İçişleri Bakanlığı’nı da yanınıza, gümrük de yanınızda olacak, hep beraber gidip basacaksınız. Niye? Biz bu ülkede haksız kazanca ‘Evet’ diyemeyiz, demeyeceğiz. Biri merdiven altı çalışıyor, öbürü haksız kazanıyor, bu şekilde olmaz.

‘Vergini dürüst ver’
Ondan sonra da ben bir şey isteyeceğim senden. Nedir? Vergini de gel doğru dürüst ver. Bu da tabi işin öbür yanı. Şimdi işi doğru dürüst yap vergiyi de verme. Kusura bakma, o zaman senin de ondan farkın yok. Çünkü bu ülkenin petrolü yok. Biz de alacağımız vergilerle bu ülkede yatırımlar yapacağız. Yatırımı kime yapıyoruz? Hepimize. Her şeyiyle bunları ülkemiz, milletimiz için yapacağız. Onun için dayanışma içinde olmamız şart.”
Sektöre birçok teşvikler getirdiklerini, KDV’de dahil birçok konuda teşvikler olduğunu anımsatan Erdoğan, bundan sonra da bu adımları atacaklarını belirterek, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile Ziraat Bankasıarasında, sendika üyesi kuruluşlara uygun koşullarda kredi sağlanmasına ilişkin protokol imzalandığını hatırlattı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, bunların son dönemde sektör için yaptıklarından sadece birkaçı olduğunu, imkânlar elverdikçe çok daha fazlasını yapmaktan kaçınmayacaklarını belirtti. (Radikal)