Nero: Audi'den 'Batmobile'

Yılın ilk uluslararası otomobil fuarı olan Los Angeles Otomobil Fuarı, bu yıl 4-6 Ocak 2006 tarihleri arasında başlayan basın günleriyle kapılarını açtı.

İSTANBUL - Yılın ilk uluslararası otomobil fuarı olan Los Angeles Otomobil Fuarı, bu yıl 4-6 Ocak 2006 tarihleri arasında başlayan basın günleriyle kapılarını açtı. Bu fuarla birlikte Audi, daha önce başka fuarlar da tanıttığı Q7 (2005 Frankfurt) ve S8 modeliyle (2005 Tokyo) Shooting Brake konseptinin (2005 Tokyo) Amerika kıtası tanıtımlarını gerçekleştirdi. Fuar kapsamında düzenlenen tasarım yarışmasına Kaliforniya'daki tasarım stüdyosunun hazırladığı Nero isimli konsept çalışmasıyla katılıyor. An La Adventure konulu yarışmaya her yıl olduğu gibi bu yıl da Los Angeles ve dolayısıyla Kaliforniya civarında tasarım stüdyoları bulunan otomobil üreticileri katılıyor.
Kaliforniya Tasarım Merkezi'nde çalışan Jess Harder ve Raul Cenan isimli iki tasarımcı tarafından hazırlanan Audi'nin Nero konsepti, markanın kökenlerinden birini temsil eden Auto Union'ın 1930'lu yıllardaki yarış otomobillerini andıran gotik bir yapıya sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Latincede siyah anlamına gelen Nero sözcüğünü isim olarak taşıyan konsept çalışma, aerodinamik yüzeyleri, ızgara tasarımı, gövdeye entegre gibi duran gizlenmiş tekerlek yuvaları ve yeri yakın yapısıyla ilham aldığı ataları kadar Tim Burton'ın yönettiği ve Michael Keaton'ın oynadığı Batman film serisindeki fütüristik Batmobile'ın yeni bir yorumu izlenimi veriyor.