Nestle 'diyet'çiyi satın aldı

İsviçreli gıda firması Nestle, Avustralyalı Uncle Tobys'in ardından ABD'li diyet ürünleri üreten şirket Jenny Craig'i de 600 milyon dolara satın aldı.

İSTANBUL - İsviçreli gıda firması Nestle, Avustralyalı Uncle Tobys'in ardından ABD'li diyet ürünleri üreten şirket Jenny Craig'i de 600 milyon dolara satın aldı. Nestle, söz konusu satın alma ile yüksek marjlı beslenme ve sağlık işinde genişlemeyi hedefliyor. Jenny Craig ürünleri ABD'nin yanında Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya'da da satılıyor. Nestle dünyanın en büyük gıda firması konumunda bulunuyor.
1983'te diyet gurusu Jenny Craig'in kurduğu ve kurucusunun ismini alan şirketin son bir yılda dünya çapındaki satışları 400 milyon dolar oldu. Şirket, eski ABD Başkanı Bill Clinton'la ilişkisiyle skandal yaratan Beyaz Saray'ın 'ünlü stajyeri' Monica Lewinsky'i reklamlarında kullanarak şöhretini artırmıştı. Jenny Craig'in diyetlerini uygulayan 'Bak şu konuşana' filmiyle tanınan ünlü aktris Kirstie Alley ve futbolcu Maradona da verdiği kilolarla markanın bilinirliğini artırdı. Nestle, Jenny Craig'i, aralarında ACI Capital and MidOcean Partners gibi firmaların da olduğu sermaye şirketleri grubundan aldı.
ABD'deki payı artacak
Nestle'den yapılan açıklamada, satın almanın şirketin ABD gıda ve diyet ürünler pazarında varlığını kuvvetlendireceği belirtildi. Nestle daha önce de Avustralyalı meze, kahvaltı ve çorba şirketi Uncle Tobys'i alarak bu ülkede meze pazarında ilk sıraya, çorbada ikinci sıraya yükselmişti. Son dönemde yüksek kâr sağlayan diyet ürün pazarına ilgisini artıran şirket, bu tip ürünlere ilginin yüksek olduğu ABD gibi ülkelerde genişleme çabasında.