Netaş hisseleri satılıyor

Netaş hisseleri satılıyor
Netaş hisseleri satılıyor
Netaş, ana hissedarı One Equity Partners'ın (OEP), şirkette stratejik opsiyonları değerlendireceği haberi sonrası ilk işlemlerde yüzde 9.95 primle tavan fiyat olan 10.39 liradan açıldı.

RADİKAL-Netaş hisselerinde satış imkanlarının değerlendirilmesi için en büyük hissedar karar aldı. Yüzde 15'i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait olan şirkette satış değerlendirmesi yapılan hisselerin toplam piyasa değeri 270 milyon TL'yi buluyor.
Eğer hisselerin tamamı satılırsa şirket el değiştirecek. Habertürk'te yer alan habere göre, bölgesel sistem entegratörü olarak büyüme stratejisi doğrultusunda yoluna devam eden Netaş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, ana hissedarı OEP (One Equity Partners)’in Netaş’ta bulunan % 48.04 oranındaki hissesiyle ilgili olarak muhtemel ortaklık, işbirliği ve/veya hisse satışı gibi stratejik opsiyonları değerlendirme kararı aldığı belirtildi.

TSK GÜÇLENDİRME VAKFI DA ORTAK

Teknoloji devleriyle stratejik ortaklığı yapan Netaş, 200’den fazla küresel operatör için yazılım çözümleri geliştiriyor. Hisselerinin %36,96'sı Borsa İstanbul 'da (BIST) işlem gören şirketin başlıca ortakları ; %48,04 payla OEP (One Equity Partners) Turkey Tech B.V. ve %15 payla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı.

KAMUYA İŞ YAPIYOR

Netaş, Türkiye ’nin yanı sıra Asya-Pasifik ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ile Kuzey Afrika’daki kurumlara, kamu ve savunma sanayi alanlarında hizmet veriyor.

FATİH PROJESİNDE DEV PASTAYI ALMIŞTI

Kamuoyunun Fatih Projesi olarak bildiği projenin 2. fazında en düşük teklifi vererek ihaleyi kazanan Netaş'ın Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı kontrat büyüklüğü 250 milyon TL'ye yakındı.

NETAŞ'TA KİMİN NE KADAR HİSSESİ VAR?

Netaş'ın yüzde 48.04 oranındaki hissesi OEP Turkey Tech B.V.'ye ait.
OEP Turkey Tech B.V.'nin ise yüzde 15'i Rhea Girişim Sermayesi'ne ait. Yani dolaylı olarak Netaş'ın yaklaşık yüzde 7.21'ini Rhea Girişim Sermayesi kontrol ediyor.
Kalan yüzde 40.83 oranındaki hisse ise Amerikalı finans devi JP Morgan'ın kontrolünde.
Türk hissedar Rhea'nın ise çoğunluğu halka açık olsa da şirketin kontrolünü Onur Takmak elinde bulunduruyor.

SATIŞ KARARI HİSSELERİ YÜKSELTTİ 

Yüzde 36.96'sı Borsa İstanbul'da işlem gören Netaş'ın yüzde 48.04'ü OEP Turkey Tech'e, yüzde 15 ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait. Netaş'ta OEP üzerinden yüzde 9.5 dolaylı pay sahibi olan Rhea Girişim hisseleri de ilk işlemlerde yüzde 10.1 primle tavan fiyat olan 1.09 liradan açıldı.

YARIM ASRA DAYANIYOR
1967 yılından bu yana faaliyet gösteren Netaş, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, savunma iletişim ağının modernizasyonunda da önemli bir rol oynuyor.

 

bigPara.com