'Netbook'un mucidi Asus, tablet PC'de devrim yapacak

'Netbook'un mucidi Asus, tablet PC'de devrim yapacak
'Netbook'un mucidi Asus, tablet PC'de devrim yapacak

George Su, yeni tablet bilgisayarın fiyatının 600 dolardan başlayacağını söyledi.

2007'de EeePC ile ilk netbook'u yaratan Asus şimdi de tablet bilgisayarda patlama yapmak istiyor. EeePad'in en kullan?şl? tablet olduğunu söyleyen Asus'un Ortadoğu Bölge Direktörü Su, 'Tablette çok iddialıyız' diyor
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Dünyada 2007’de ürettiği küçük dizüstü bilgisayarı EeePC ile ‘netbook’ kavramını yaratarak pazarın altını üstüne getiren Tayvanlı Asus şimdi de tablet bilgisayarda aynı patlamayı yapmak istiyor. Asus, 2011’in ilk çeyreğinde tüm dünyada satışa sunulacak EeePad isimli bilgisayarın en kullanılabilir tablet olduğunu iddia ediyor.

Yeni moda tablet
Asus’un, Türkiye ’nin de dahil olduğu 74 ülkeden sorumlu Ortadoğu Bölge Direktörü George Su ile markanın ve pazarın geleceğini konuştuk. Netbook çılgınlığından sonra yeni modanın tablet bilgisayar olduğunu söyleyen Su, kendilerinin de EeePad isimli ürünle çok iddialı geldiklerini belirtiyor. Su’nun verdiği bilgiye göre Şubat 2011’de üretilecek ürün yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de de satışa çıkacak. Konsepti Apple ’ın iPad’ine benzeyen EeePad’in en büyük farkı ise Microsoft işletim sistemiyle üretilmesi. Kablosuz bağlantının yanında 3G destekli seçeneğin de sunulacağı tablet bilgisayar, klavye takılıp masaüstünde de kullanılacak.
10 ve 12 inçlik iki ekran seçeneği olan EeePad’in belki de en büyük farkı rakiplerinin çoğunda bulunmayan hafıza kartı ve USB girişinin bulunması. Netbook’ları 14 saate varan şarj süreleriyle satan Asus’un tablet bilgisayarı da 6, 8 ve 10 saatlik üç şarj seçeneğiyle gelecek.

‘Pazar ikiye katlanacak’
George Su, fiyatı 600 dolardan başlayacak EeePad’in Türkiye’de Türkçe dille satılarak kullanıcıların işini kolaylaştıracağını söylüyor. “Bilgisayarda yapılan her şey tablet PC’de de yapılacak” diyen Su, EeePad ile satış patlaması hedefliyor. Su’nun beklentisi ise dünyada  beş yıl içinde şu an 100 milyon olan yılık notebook, netbook ve masaüstü bilgisayar satışlarının iki katına çıkması. Türkiye’de de bu yılki 2.5 milyonluk pazarın 5 milyona çıkmasını bekliyor. Her ürünün birbirini tetiklediğini vurgulayan Su, “Tablette çok iddialıyız. En kullanılabilir tablet bizimki olacak. Netbook gibi devrim yapacağız” diyor. 

‘Türkiye netbook’ta Avrupa’yı geçti’
George Su, dizüstü bilgisayar pazarının Türkiye’de de hız kesmeden büyüdüğünü anlatıyor. Türkiye’de 2008’de 40 bin adet olan netbook pazarının 2009’da 350 bine çıkması da Su’nun sözlerini doğruluyor. Toplamda dizüstü bilgisayarların içinde netbook’ların oranı yüzde 20’yi geçiyor. Türkiye bu oranla Avrupa ve Uzakdoğu’daki gelişmiş ülkeleri bile solluyor. Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerde netbook’ların oranı yüzde 5-10 arasında. Su Türkiye’nin her türlü üründe gelişmiş ülke gibi davrandığını söylüyor.

Arkadaşına ‘beni bul’ diyor
Dünyanın önde gelen PC ve akıllı telefon üreticilerinden olan Asus, navigasyon devi Garmin ile yaptığı işbirliğiyle yeni telefonlarını da Türkiye’de satıyor. Markanın iPhone’a benzeyen M10 isimli modeli, telefon özellikleri eklenmiş bir navigasyon cihazı gibi görünüyor. Pazarda navigasyon performansı en iyi model olan M10, telefonu açtıktan sonra 33 saniye içinde uyduya bağlanıyor. Bir M10 sahibi, bir Garmin Asus telefonu olan arkadaşına bulunduğu yerin koordinatlarını gönderebiliyor. İlgi çekici noktaların listelemesi de en yakın olandan itibaren yapılıyor. Örneğin Çin restoranına gitmek isteyen bir M10 sahibi, ekrandaki adrese tıklayınca önüne iki seçenek çıkıyor: Biri telefon numarasını gösterirken diğeri ona gitmek için gerekli rotayı çiziyor. M10’un Türkiye fiyatı 899 lira.

Netbook meğer çocuklar için yapılmış
Yoksul öğrencilerin ulaşabileceği dünyanın en ucuz bilgisayarı projesi beş yıl geçmesine rağmen hâlâ tam anlamıyla gerçekleşmedi. Maliyeti 20 dolar olan bilgisayarda satış fiyatının 100 dolar olması hedeflenirken şu an sadece yazılımı bile 100 dolara yakın. Dünyada en ucuz taşınabilir bilgisayarın 600 dolar olduğunu gören Tayvanlı Asus ise aradaki boşluğu 2007 yılında ürettiği ve EeePC adını verdiği küçük dizüstü bilgisayarla doldurdu. Yeni bir sınıf yaratan bilgisayarın fiyatı en ucuz dizüstü modelin yarısı olan 300 dolardan başlıyordu. 

Hafızası bile yoktu
Daha çok internete girmeye yarayan ve bu nedenle netbook diye anılan ilk bilgisayar 7 inçlik ekran boyuyla Asus tarafından üretildi. Yeni bilgisayar Easy to learn, Easy to work, Easy to play (öğrenmesi kolay, kullanması kolay, oynaması kolay) sloganından türetilen EeePC adıyla tanıtıldı.
Fiyat olarak da erişilebilir olması gerekiyordu. Bilgisayara temel ihtiyaçlar dışında hiçbir ekstra özellik eklenmedi. LCD bir ekran, işlemci ve klavyesi vardı. Hatta ilk cihazda bir hardisk bile yoktu. Harici hafıza kartıyla çalışıyordu.
George Su, bu yeni bilgisayarı tasarlarken hedeflerinin dizüstü pazarını geliştirmek olduğunu söyledi. Ancak bu hedef mevcut kullanıcılarla biraz zordu. Bu nedenle hedef ilk bilgisayarını alacak olan çocuklar ve öğrencilerdi. Hedefler içinde maddi durumu iyi olmayanlar da bulunuyordu. Ancak satışa sunulduktan sonraki süreç herkesi şaşırttı. Çünkü netbook’lar gelişmekte olan ülkelerde birçoğunun ilk bilgisayarı
olurken Avrupa’da yetişkinlerin ikinci bilgisayarı olarak kullanılmaya başlandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Apple