New York'ta dolar 1.61 YTL

Son üç haftadır tırmanış yönünde hareket eden ve mayıs ayı enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasının ardından yeni bir atakla 1.5880 YTL'ye kadar çıkan dolar New York'ta cuma kapanışını 1.61 YTL'den yaptı.

İSTANBUL- Son üç haftadır tırmanış yönünde hareket eden ve mayıs ayı enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasının ardından yeni bir atakla 1.5880 YTL'ye kadar çıkan dolar New York'ta cuma kapanışını 1.61 YTL'den yaptı. Edinilen bilgiye göre cuma günü açıklanan ABD istihdam rakamlarının beklenenden düyük çıkması nedeniyle FED'in faiz artırımına ara vereceği beklentisi ilk başta diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin yanı sıra YTL'yis de olumlu etkiledi. Ancak enflasyon rakamının açıklanmasından sonra New York'ta YTL değer yitirmeye başladı. Türkiye'de piyasaların kapanmasından sonra devam eden fonlar arası işlemlerde 1 dolar 1.61 YTL'ye kadar çıktı. New York'taki kapanış 1.612 YTL'den olurken 1,61 YTL'lik satış kotasyonlarının da bulunduğu görüldü.
Bu arada New York'taki ikincil piyasada Türkiye'de haftayı yüzde 17.64 faiz düzeyinden kapatan 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi de yüzde 19'a kadar çıktı. Bankacılar New York'ta YTL cinsinden işlem yapılan piyasanın sığlığı nedeniyle hem döviz, hem de faiz cephesinde hızlı çıkış olduğunun altını çiziyor.
Faiz artırılabilir
Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley'in Başkan Yardımcılarından Serhan Çevik de yüksek çıkan enflasyon nedeniyle Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizleri artırması gerektiğini söylüyor. Çevik'e göre kur artışının etkisi iç fiyatlara etkisini önümüzdeki günlerde de sürdürecek. Ancak Çevik, ekonomiyi etkileyen risk faktörlerinden global olanı hakkında kesin görüş belirtebilmek için FED'in ay sonunda yapacağı ve faizlerle ilgili karar
alacağı toplantının beklenmesi gerektiğini söylüyor.
Merkez Bankası'na ikinci atama
Bu arada Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na Mehmet Yörükoğlu atandı. Yörükoğlu'nun atamasına iiilişkin kararname, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'nı vekâleten yürüten Rifat Günay'ın yerine Burhan Göklemez'in ataması da 31 Mayıs tarihinde yapılmıştı. (Radikal, Reuters)