Niğde gazozuna Arap ortak

Niğde gazozuna Arap ortak
Niğde gazozuna Arap ortak
Girişim sermayesi yatırımcıları Venture Capital Bank ve Bank Alkhair, Niğdeli meyve suyu konsantresi üreticisi Göknur Gıda'ya ortak oldu

Türkiye Körfez İş Forumu’nun ilk toplantısı meyve verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ev sahipliğinde toplanan iş forumunda Körfez Bölgesi’nin girişim sermayesi yatırımcıları Venture Capital Bank ve Bank Alkhair, Niğdeli meyve suyu konsantresi üreticisi Göknur Gıda’ya yüzde 65 ile ortak oldu.

100 milyon dolar büyüklüğündeki yatırımın 30 milyon doları şirketin büyümesini desteklemek için Göknur Gıda’nın sermaye arttırımında kullanılacak. Üretiminin yüzde 50’sini ihraç eden Göknur Gıda’nın günlük 2000 ton işleme kapasitesi bulunuyor.

İmza töreninde Venture Capital Bank CEO’su Abdullatif Mohamed Janahi, yatırımın Türk ekonomisine duyulan güvenin göstergesi olduğunu belirtti. Alkhair Capital CEO’su Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü ise ‘private equity’ alanında yatırım yapan Ortadoğulu yatırımcılar için Türkiye’nin güçlü ekonomisi ve yüksek büyüme hızı ile en önemli yatırım pazarı haline geldiğini söyledi. Göknur Gıda’nın CEO’su Osman Aslanali de her 2 bankanın yatırımı ile şirketin büyüme potansiyelini katlayarak dünyanın önde gelen firmalarından biri olacağını belirtti.

Gelen sadece 30 milyar $

Forumun açılışında ise TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son 10 yıldır Türkiye’nin siyasi ve ekonomik bir istikrar adası olarak ortaya çıktığını, ancak buna rağmen 2.5 trilyon dolarlık Körfez yatırım fonlarından Türkiye’ye sadece 30 milyar dolar yatırım geldiğini kaydetti. 1991’den bu yana devam eden çatışma ve gerilimlerin Ortadoğu’ya faturasının 12 trilyon dolar olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, coğrafyayı ve insanları refah içinde yaşatabilecek kaynağın iyi kullanılamadığını belirtti. (radikal)

bigPara.com