Nihat beyin büyütüp 'evlendirdiği' herkes mutlu

Türkiye'de periyodik aralıklarla yaşanan ekonomik krizlerde çok sayıda önemli şirketin kapısına kilit vurması üzerine, geleceği parlak şirketleri büyüterek büyük firmalarla evlendiren Nihat Bayar...

'Paket Ev'i en iyi damada veririz'
İSTANBUL - Türkiye'de periyodik aralıklarla yaşanan ekonomik krizlerde çok sayıda önemli şirketin kapısına kilit vurması üzerine, geleceği parlak şirketleri büyüterek büyük firmalarla evlendiren Nihat Bayar, bu operasyonların sonucunda yaklaşık 1000 kişinin istihdam edilmesini sağladı. Aralarında Pakmaya'nın da olduğu birçok büyük şirkette üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2000'de Optimal Danışmanlık firmasını kuran Bayar, şirketlerin iyi yönetilmesi durumunda sağlıklı yürüdüklerini belirterek, "Bunu bildiğim için birçok şirketin kurtulacağını fark ettim. Operasyon yaptığım şirketlerin tamamı bugün Türkiye devi oldu" dedi.
Aile şirketlerinin büyük bölümünün üç kuşağı göremeden piyasadan silindiğini ifade eden Bayar, önce firmalara kurumsal kimlik kazandırdıklarını daha sonra da istenirse evlendirdiklerini söyledi.
Birçok firmanın kriz yönetimi kültürü olmadığının yaşanan krizlerde ortaya çıktığını dile getiren Bayar şunları söyledi: "Bir 'B' planı olmayan şirketler, üretimi kısma, eleman atma gibi yaratıcı olmayan kararlarla krize önlem almaya çalıştı ama başarılı olamadılar. 1998 yılı sonlarında başlayıp 1999 yılı içerisinde ülkemizde de çok büyük etkilere yol açan Rusya krizinde ülkemizdeki birçok işletme gibi zor durumlar yaşayan Devrektaş A.Ş.'de yönetim kurulu başkanı Mehmet Hacıkulaoğlu'nun da verdiği büyük destekle başlattığımız yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda eleman sayısı 80 kişiden 130 kişiye yükseldi. Acımasız 2001 krizine rağmen Devrektaş, modernizasyon yatırımlarını da yaparak krizi başarıya çevirdi. Yine 2001'de Dekor Ahşap Ürünleri A.Ş.'de yaptığımız çalışmada Lineadecor markasını yarattık. Kalitesi, hizmet anlayışı, yönetim teknikleri ve artan bayilikleri ile bugün sektörünün öncü ve lideri konumunda başarısını sürdürmektedir."
Sihirli değnek gibi
Nihat Bayar'ın sihirli değnek gibi dokunduğu firmalardan biri olan Komsa A.Ş. ise ayrı bir başarı öyküsü. Elektronik ve telekomünikasyon alanında üretim yapan 10 kişilik bir KOBİ olduğu sırada kurumsallaşmaya karar veren Komsa, bugün 125 kişinin çalıştığı bir dev haline geldi. Alcatel Teletaş'a üretim yapan Komsa, Nihat Bayar'ın sihirli değneğinden sonra cirosunu da yüzde 1000 artırmayı başardı. Komsa'da kalite ve verimliliği sağladıktan sonra Alcatel Teletaş ile anlaştığının altını çizen Bayar, "Esas olay katma değer yaratmak. Yenilikçilikle rekabet avantajı ve daha fazla kârlılık elde ediliyor. Rekabet avantajı için pazara yakınlık, müşterileri tanımak, dengeli ürün yelpazesine sahip olmak, yeni ürün geliştirmek ve bilgiye yatırım yapmak gerekiyor. Bunlar olunca rakibin önüne geçiyorsunuz. Komsa'da da bunu başardık" diye konuştu.
'Elimizi de paramızı da taşın altına sokuyoruz'
Çalıştığı tüm şirketlerde elini tamamıyla taşın altına sokan ve son karar verici olarak görev yapan Bayar, şirketlerde gerekli gördüğü tüm değişiklikleri yaptığını ifade ederek şöyle konuştu:
"Biz gerekirse kendi kaynağımızı kullanıyoruz. Gerektiğinde ise dış kredi sağlıyoruz. Elimiz taşın altında olduğu için mutlak başarıya odaklanıyoruz. Gemsan da birlikte çalıştığımız şirketlerden birisi. Üç yıllık çalışma sonunda gıdadan tekstile bir çok dalda üretim yapan grup, dünya pazarlarını hedefleyecek duruma geldi.
Orman ürünleri konusunda Türkiye'nin en büyüğü olan Ekşioğlu Orman Ürünleri de uzun yaşamak için kurumsallaşmaya karar verdi. Daha ilk yılda firma çok önemli yollar aldı. Optimal Yönetim Danışmanlığı olarak çalışmalarımız bunlarla sınırlı değil. Başarılı diyebileceğimiz şirket evlilikleri, şirket ortaklıkları, yerli ve yabancı ortaklıklar oluşturma, yatırım ve işletme sermayesi sağlamayı gerçekleştirdik."