Nijerya'ya 18 milyar dolarlık af

Sanayileşmiş ülkelerin alacakları konusundaki politikalarını koordine eden Paris Kulübü, Afrika'nın nüfusu en kalabalık ülkesi Nijerya'nın borçlarının yüzde 60'ını bağışladı.

PARİS - Sanayileşmiş ülkelerin alacakları konusundaki politikalarını koordine eden Paris Kulübü, Afrika'nın nüfusu en kalabalık ülkesi Nijerya'nın borçlarının yüzde 60'ını bağışladı. Kulüp temsilcileri dünkü toplantıda, Nijerya'nın zengin ülkelere olan borcunun 18 milyar dolarlık bölümünün silinmesi kararına vardı. Paris Kulübünün açıklamasında, "Kreditör ülkelerin Nijerya'nın 2003'ten bu yana sürdürdüğü kapsamlı ekonomik programı memnuniyetle karşıladıkları ve bu nedenle bu ülkeye istisnai bir muamele yapmayı uygun buldukları" belirtildi.
Dünyanın 8. büyük petrol ihracatçısı olduğu halde milli gelir bakımından dünyada alt sıralarda bulunan Nijerya, 1999'a dek süren askeri rejimin IMF ile ilişki kurmayı reddetmesi nedeniyle, en yoksul ülkeler yararına yapılan bundan önceki borç silmelerden yararlanamamıştı. Gözlemciler, 1999'da iş başına gelen Olusegun Obasanjo'nun IMF ile ekonomik yapılanma programı başlatmasının Batılı kreditörleri Nijerya'ya karşı daha cömert davranmaya ikna ettiğini dile getiriyor.